Aguona
Papaver
Šeima: Papaveraceae, naudojamos dalys: sėklos
Laukinės aguonos Lietuvoje dažniausiai sutinkamos pakelėse arba kaip piktžolės javuose; jų nuskinti ir pasimerkti yra beveik neįmanoma, nes vos palietus visi žiedlapiai nubyra (tam jos ir laukinės, kad būtų nepasiekiamos .
Daržinė aguona – storesniu stiebu dvimetis augalas (lot.papaver orientalis), iš kurio gaunamos sėklos (sunokus aguonoms ir žiedlapiams nubyrėjus, vadinamosios sėklų dėžutės nuskinamos, išdžiovinamos, tada specialiu peiliuku dėžutėje padaromos įpvojos, sėklos išbyra į indelį). Nekalbant apie kulinarinę, aguona turi ir medicininę vertę: sėklų arbata ramina sudirgusius nervus, truputį migdo, apmažina ausų ir dantų skausmą (primygtinai rekomenduojama verčiau vartoti nuskausminamuosius vaistus šiuo atveju, nes aguonų arbatos kiekių prireiktų kosminių).
Papaver somniferum – aguonų rūšis, iš kurios išgaunamas opijus. Žiedai – balkšvai melsvi, ties jų pagrindu – rausvai violetinė dėmė. Vaisiai apskriti, balkšvi, pilni pilkų sėklų. Iš jų išgaunamos veikliosios medžiagos – morfinas ir heroinas, naudojamos vaistų pramonėje (ir netik). Neprofesionaliai išgautos šios medžiagos tampa ITIN kenksmingomis. Šios rūšies aguonų nepatartina auginti, norint išgauti sėklų kulinariniams ar liaudies medicinos tikslams Šiaip ar taip, Lietuvoje jos prastai auga – reikia labai saulėtų vietų ir daug drėgmės.