Taro kortos

Tai turbūt žinomiausios būrimui skirtos kortos. Nepaistysiu apie Taro kortų atsiradimą bei pavadinimo Tarot (kirčiuojamas paskut.skiemuo, t gale netariama) etimologiją. Apie tai kiekvienas gali pasiskaityti Vikipedijoje.  Verčiau pagvildensiu būrimo Taro kortomis specifiką ir numanomas pasekmes.

Nuo tada, kai pirmąsyk paėmiau šias kortas į rankas, draugės manęs vis prašo: “Išburk“. Kaskart stengiuosi kantriai joms paaiškinti, kad būrimas – tai ne tas pats, kaip sulošti durniaus partiją. Būrimas: a) kainuoja nemažai pastangų ir išsunkia emociškai, b) pateisinamas tik atsidūrus aklavietėje, kitomis priemonėmis nesugebant apsispręsti ar rimtai baiminantis dėl ko nors. Kvaila griebtis būrimo – ir dar kuo, Taro kortomis! – kaip pramogos, iš smalsumo. Skamba didaktiškai? Galbūt, bet kai kurie mano pažįstami nepamanytų.

Turiu bičiulį, kurio motina –  astrologė. Prieš kurį laiką – kai minėtasis mano draugas buvo dar mažas – ji užsiimdavo ir Taro kortų būrimais. Mano draugas – anaiptol ne koks pavažiavęs šamanizmo bei spiritizmo mylėtojas – tvirtina, kad būten tai turėjo pasėkmių jo vaikystei. Esą, pačiam Taro kortų būrėjui tai neatsiliepia, bet jį supantiems jautresniems žmonėms – šiuo atveju vaikams – tarsi mediumams plūsteli paslaptingos Taro kortų energijos sujudintos sąmonės reiškiniai. Jie ne tik sapnuoja ryškius, šiurpius, nepaaiškinamus sapnus, bet ir regi tai, ko suaugusieji matyti negali. Bičiulis tvirtina, kad naktį jį lankydavusi aukšta moteris, kurią jis tuomet mintyse prilygino vaikų siaubo pasakojimuose paplitusiam personažui, Pikų Damai. Anot jo, toji moteris yra net palietusi jį ir jo brolį.

Nors ir nesu skeptikė “vaiduokliškų istorijų“ atžvilgiu – bent jau ne visų – tąkart labai nenorėjau patikėti, kad Taro kortos gali sukelti štai tokį poveikį. Jaučiu poreikį išsklaidyti mitą, kad būrimą kortomis galima prilyginti dvasių kvietimui: nieko panašaus. Kortas valdo būrėjo ir kveranto – klausiančiojo – pasąmonė. Yra būrėjų, kurie linkę pasitelkti dvasias ar net demonus, kokios srities būrimais beužsiimtų, bet tai – subjektyvu. Tikrai nėra taisyklės, kad buriant kortomis reikia prisikviesti dvasių ar aukoti aukas pagonių dievams. Netgi priešingai: pasikliaujama vien savo nuojauta ir kortomis, kurios, anot šių kortų žinovės Neringos Kovalkovienės, “tai ne šiaip sau ant kartono nupiešti paveikslėliai, o simboliai, turintys gilią filosofinę prasmę. Taro kortos, nepaisant draudimų ir persekiojimų, išlaikė šimtmečių išbandymą ir išliko iki mūsų dienų, todėl jas, visų pirma, reikia bent jau gerbti.“ Aiškindama Taro kortų (iš esmės, bet kurių būrimui skirtų kortų) veikimo principą, vėlgi, matyt, nesugebėsiu visko išdėstyti aiškiau nei Kovalkovienė: “dauguma puikiai žino, kad viskas Visatoje susiję prežasties-pasėkmės ryšiais. Manoma, kad šie ryšiai charakterizuoja ir nulemia laiko, t.y., praeities, ateities bei dabarties, sąsajas bei santykius. Šių sąsajų bei santykių projekcijos slypi giliai kiekvieno iš mūsų pasąmonėje. Apčiuopiamu lygmeniu jos pasireiškia sapnų, nuojautų, vizijų pavidalu, tačiau žmogus dažniausiai nesugeba sąmoningai suvokti ir įvertinti. /…/ Tam, kad būtų suprasta jų prasmė, naudojamos įvairios priemonės ir būdai, pavyzdžiui, norėdami išsiaiškinti, ką galėtų reikšti vienas ar kitas sapnas, kai kurie žmonės varto sapnininkus. Taro kortų išsidėstymai taip pat atspindi priežastines-pasekmines ryšių projekcijas pasąmonėje bei padeda jas suvokti.“

Tad iš kur ta Taro kortų baimė, nuojauta, kad su jomis “geriau nejuokauti“? Veikiausiai iš galingo simbolinio šių kortų “užtaiso“. Juk kiekvienas Taro kortų paveikslėlis – tai archetipas, dar apsuptas ir numerologinių, kabalistinių bei astrologinių simbolių. Visi drauge šie simboliai pavirsta į nepaprastai įvairiapuses prasmes perteikti galintį kodinį raštą. Elementari magijos taisyklė – daiktas, ant kurio simbolis pavaizduotas, tampa to simbolio nešėju, jėgos daiktu. Ne Taro kortos pačios iš savęs yra  stiprios ar pavojingos, bet jų nešami simboliai – seniausios žmonijos išminties, baimių, troškimų vaizdinė išraiška. Nuo to tikrai gali “pavažiuoti stogas“ 🙂

Tad galbūt vaikystėje prabudęs nakčia mano bičiulis buvo paliestas ne vulgarios Pikų Damos, o nieko bloga nelinkinčios, globėjiškos Taro kortų Žynės?..

Šviežiai susidomėjusiems Taro būrimu: kaip ten bebūtų, primygtinai nerekomenduoju Taro kortų mesti patiems, jei nesate ilgai mokęsis tai daryti ir nemažai apie šias kortas skaitęs. Profesionalas veikiausiai daug tiksliau ir objektyviau už jus sugebėtų išaiškinti iškritusias kortas bei mokėtų pateikti nemalonias pranašystes, atsižvelgdamas į užklausėjo būseną bei būdą (dauguma būrėjų – nepaprastai stiprūs empatai ir jaučia, kurie žmonės gali perdėm jautriai reaguoti). Iš patirties sakau, kad retai kada Taro kortų būrimai apie savo paties reikalus būna tikslūs. O kitiems asmenims buriant, galima ir mirtinai nugąsdinti jumis pasitikintį žmogų – pavyzdžiui, įžvelgiant, kad kverantui gresia mirtis (daugybė žmonių Taro kortų bijo kaip tik todėl, kad jos galinčios pranešti apie mirtį, bet ne daug kas žino, kad dėl mirtino įvykio perspėjanti kortų kombinacija – be galo reta, be to, net ji niekada besąlygiškai nepranašauja mirties, tik įspėja, kad reiktų saugotis).  Net jeigu, kaip aš, negalite patikėti istorijomis apie visokius besirodančius vaiduoklius, dukart pamąstykite, ką jums reiškia kortos, prieš jomis užsiimdami: ar tai – tik alternatyvus hobis, kuriuo galite pasipuikuoti; ar nuoširdžiai jus sudominęs introspekcijos bei savęs (ir tuo pačiu Europos kultūros istorijos…) pažinimo būdas?

Ir dar: verčiau neleiskite jomis žaisti vaikams, ypač tokiems, kurių vaizduotė pernelyg lengvai įsiaudrina.


~ sukūrė aguona - 8 birželio, 2010.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: