Levanda

Lot. Lavendula officinalis

Šeima: Labiatae,    naudojamos dalys: žiedai ir lapai

Kultivuojamos kelios skirtingos levandos atmainos: angliškoji, prancūziškoji, ispaniškoji ir itališkoji. Visos jos – įvairaus aukščio krūmai; visos tinka neaukštoms gyvatvorėms. Stiebai tvirti, kai kada šakoti, lapai – siauri ir pilkšvai žali, kartais su pūkeliu. Žiedai paprastai telkiasi kekėmis ir būna nuo tamsiai iki šviesiai violetinės spalvos. Egzistuoja baltažiedė levandos atmaina, bet ji nepaprastai reta (juk ne veltui apie šviesiai violetinius audinius sakoma “levandos spalvos“). Levandas labai mėgsta bitės.

Levandoms tinka molinga, gerai drenuota dirva ir vietos, kur daug saulės šviesos. Dažniausiai dauginamos stiebų auginiais, daug sudėtingiau – sėklomis.

Lapų, šviežių ar džiovinimui, galima prisiskinti bet kada. Žiedai skinami pilnai prasiskleidę. Žymusis levandų eterinis aliejus gaunamas tiek iš lapų, tiek iš žiedų. Levandų aliejumi (vartoti praskiestą migdolų arba abrikosų kauliukų aliejumi!) įtrynus plaukus, išnaikins utėles, odą – nubaidys vabzdžius ir malšins reumato sukeltus skausmus. Šis aliejus netgi naikina streptokokus, šiltinės ir difterijos bakterijas, todėl porą jo lašų siūloma įlašinti į vandenį, kuriuo plaunate grindis, vonią, kriaukles. Levandų eterinis aliejus plačiai naudojamas aromaterapijoje.

Levandų arbata veikia antiseptiškai, rausvina odą, dezinfekuoja, ramina.

Levandų žiedai, jų kvapo smilkalai bei aliejus – svarbūs sveikatos būrimų atributai. Valymo ritualų metu naudojant levandas iš aplinkos ir širdies:) galima išvaryti nerimą, nemigą; ši žolelė stiprina intuiciją, padeda atsipalaiduoti, pajusti ramybę.

~ sukūrė aguona - 10 birželio, 2010.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: