Šunvyšnė

Bot.vaistinė šunvyšnė, lot.Atropa belladonna, angl.Deadly nightshade

Šeima: Solanaceae

Tai daugiametis žolinis augalas ovaliais/kiaušiniškais lapais ir rudai rausvos spalvos, tarsi murzinais, žiedeliais. Žydi nuo birželio iki rugpjūčio. Veda uogas, truputėlį panašias į mėlynes (ATSARGIAI!). Auga visoje Europoje, vakarinėje Azijos dalyje ir šiaurės Afrikoje.

Lotyniškas pavadinimas – bella-donna – reiškia “graži moteris“, mat renesansu manyta, kad moterų akys išsiplėtusiais vyzdžiais – ypatingai gražios, ir mados žinovės šunvyšnių preparatus lašindavosi į akis (šio narkotinio augalo syvai išplėsdavo vyzdžius. Namie mėginti stipriai nerekomenduojama).

Vaistinė šunvyšnė turi atropino ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų, jos lapai ir uogos yra nepaprastai nuodingi – suvalgius bet kurių augalo dalių galima mirtinai apsinuodyti. Vienas iš alkaloidų, randamų šunvyšnėse – skopolaminas – gali sukelti neadekvačią euforiją ir haliucinacijas (matyt, jei užvalgai šunvyšnės, tai puiki paguoda prieš mirtį).  Senovės Romoje šis augalas buvo vienas populiariausių nuodų. Mokslininkų teigimu, šunvyšnė  – vienas nuodingiausių augalų, augančių Šiauriniame pusrutulyje. Žavingi apsinuodijimo šunvyšnėmis simptomai yra šie: išsiplėtę vyzdžiai, jautrumas šviesai, sutrikęs regėjimas, nerišli kalba, sutrikusi koordinacija, lygsvaros nelaikymas, bėrimas, veido raudimas, džiūstanti gerklė ir burna, vidurių užkietėjimas, šlapimo užlaikymas,  širdies ritmo sutrikimas, apsvaigimas, haliucinacijos, euforija, konvulsijos. Visi šie gėriai jautresniam suaugusiam žmogui gali pasireikšti suvalgius vos 6 uogas, vaikams užtenka dar mažiau.

Beladonos, arba šunvyšnės nuodais esą  pasinaudojo Romos imperatoriaus Klaudijaus žmona; Šekspyro dramoje Makbetas šunvyšne užnuodija priešų karių vandenį ir šie yra priversti atsitraukti į savo laivus, nes nepajėgia net nustovėti ant kojų. Pasakojama, kad šunvyšnių preparatais, kad nuskausmintų gimdymą, buvo apsvaiginta karalienė Viktorija. Anot Europos tautosakos, senovėje raganos gamindavusios “skraidymo tepalą“ iš šunvyšnių, nuodingųjų nuokanų, aguonų ir kurpelės, kuriuo išsitepdavusios savo sąskrydžių metu ir skrajodavusios bei kviesdavusios demonus (visi suprantam, kad tai bjaurus šmeižtas).

~ sukūrė aguona - 24 rugpjūčio, 2010.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: