Pataisas
Bot. vaistinis pataisas, dar vad. pataisas šarkakojis, lot. Lycopodium clavatum
Šeima:pataisūnų
naudojamos dalys: žolė (antžeminė augalo dalis), žiedadulkės
Daugiametis visžalis augalas, dauginasi sporomis. Primena nedidelį krūmelį, stiebas šliaužia žeme, į viršų nesistiebia. Smailūs lapeliai labiau primena spygliukus. Augalas labai kvapus, neša gaivą ir nuskaidrina atmosferą juo dekoruotose patalpose. Mėgsta augti pušynuose, aukštapelkėse, gana drėgname dirvožemyje, ne itin reiklus saulei.
Sporos naudojamos vaistų pramonėje ir liaudies medicinoje. Varputės renkamos pageltonavusios. Išdžiovinus ir išsijojus gaunami beskoniai ir bekvapiai milteliai, kuriais barstoma pabertos, sudirgusios kūdikių kūno vietos, arba jie verdami aliejuje ir gaminamas gydantis tepalas. Pabarsčius pataisų milteliais arba tepant jo žiedadulkių tepalu, tiesiog fenomenaliai greitai ima gyti žaizdos.
Nepaisant to, kad pataisas įrašytas į Lietuvos Raudonąją knygą, artėjant Verbų sekmadieniui ir Velykoms tradicijomis sekantys lietuviai nesivaržydami puola jo skinti, nes iš jo šakelių nuo seno įprasta rišti verbas, jomis puošti velykinį stalą, margučių pintinėles ir visus namus. Manoma, kad pataiso verba dera lupti savo artimuosius, atsikėlusius Verbų sekmadienio rytą, jei norite jiems palinkėti sveikatos visiems metams. Mušant sakyti: “Ne aš mušu, verba muša.“