Krištolinis rutulys: prietarai ir iliuzijos

Vienas anekdotiškiausių ir labiausiai kine bei popkultūroje nuvalkiotų magiškų įrankių neabejotinai yra krištolinis rutulys. Išgirdus žodžių junginį “krištolo rutulys“, iškart prieš akis iškyla populiarus ateities būrėjų ar raganų įvaizdis: čigoniškomis skaromis, karoliukais ir blizgučiais apsikarsčiusi moteriškė pritemdytoje, kiču užkrautoje patalpoje, nutaisiusi visažinės išraišką skiedžia apie ateitį,  arba paslaptingas, rytietiškų veido bruožų vyras su turbanu, kalbantis egzaltuotu balsu, banaliomis užuominomis žeria “išmintį“ ir “perspėja“.  Nenuostabu, kad tiems, kas žino apie jo turėtą polinkį spoksoti į krištolinį rutulį, Nostradamas neatrodo itin patikimas pranašautojas.

Kaip ir visuose stereotipuose, šitokiame rutulio įsivaizdavime yra žiupsnis tiesos (na gerai, galbūt visas stiklainis), bet niekada nereikia magijos vertinti vienpusiškai. Nepamirškime, kad požiūrį į būrėjus ir jų meną mums dažniausiai formuoja ne reali mūsų pačių patirtis (juk retas kas gali pasigirti sutikęs tikrų tikriausia aiškeriagystės galia pasižymintį parapsichologą) ir faktai, o kinas, žiniasklaida, literatūra ir prietarai. Iš lūpų į lūpas perduodami pasakojimai galiausiai taip iškreipia realius maginius ir pranašavimo veiksmus, kad tampa nebeįmanoma atpažinti, kur baigiasi tikri įvykiais ir realūs asmenys, ir prasideda storas fantazijų ir nesusipratimų sluoksnis. Be to, bendrą ateities pranašautojų įvaizdį gadina ir gana gausiai pasitaikę apgavystės atvejai, pranašysčių, “pranašingų sapnų“ ar “dvasių perspėjimų“ išsipildymo klastotės ir pan.

Ir vis dėlto, nulupus minėtąjį nesąmonių luobą, po mūsų padidinamuoju stiklu išlieka kelios su krištolo rutuliais susijusios tikrovės kruopelytės.

Pavyzdžiui, gana aiškiu kultūros istorijos faktu galima laikyti įvairiose pasaulio tautose paplitusią nuostatą, kad atspindintys paviršiai pasižymi magiškumu ir “anapusiškumu“. Vandeniui, krištolui, veidrodžiams priskiriama daugybė nepaprastų savybių.

Manoma, kad vanduo ir kiti skysčiai – geriausi magijos ir įvairių energijų laidininkai: jie tarsi užfiksuoja ir įkūnija buiriančiojo jiems perduodamus jausmus bei vaizdinius (ne veltui viena stipriausių magijos sričių – eliksyrų, arbatų ir kitokių gėrimų ruošimas; vanduo ne tik chemiškai, bet ir energetiškai išlaisvina gydančiųjų, nuodingųjų ir afrodizinių augalų savybes).

Daugelyje Vakarų ir Rytų kultūrų veidrodis laikytas ryšio su Anuo Pasauliu įrankiu. Kinijoje dar ne taip seniai tikėta, kad veidrodžiuose gali išvysti daugybę dalykų – nuo mirusiųjų ar kitokių dvasių iki savo ateities; senovės Japonijoje iš bronzos pagaminti apvalūs gausiai puošti veidrodžiai buvo nepaprastai svarbus ritualinis objektas. Tuo tarpu Lietuvoje egzistavo nerašyta taisyklė – namuose esant mirusiajam, ir ypač vykstant pašarvojimui, visi veidrodžiai turėdavo būti uždengti, kad dvasia nepasiliktų juose, o tvarkingai nukeliautų, kur jai priklauso. Daugybė Kūčių vakaro burtų taip pat susiję su veidrodžiais. Nemažai apie atspindinčių paviršių “magizmą“ pasako kad ir toks lietuviškas prietaras: “Jei Kūčių vakarą veidrodyje ar lange išvysi kažkurį šeimos narį be galvos, tai tas žmogus kitamet mirs“. Rodos, mūsų protėviai nedvejojo, kad tokį vaizdą išvysti yra gana tikėtina.

Kol stiklas dar nebuvo atrastas, veidrodžiai gaminti iš nusvidintų metalų, o ledas ir natūralūs kristalai stiklo nepažįstantiems senovės žmonėms kėlė ne tik pasigėrėjimą, bet ir tam tikrą pagarbią baimę. Nenuostabu, kad šios paslaptingos substancijos priklausė žynių, magų, šamanų, orakulų ir panašių veikėjų veiklos sričiai. Renesanso laikotarpiu šalia įprastų veidrožių, dubenų, skirtų vandens paviršiaus būrimams ir kt. pranašysčių priemonių kaip įrankis vizijoms regėti atsirado ir išpopuliarėjo iš kalnų krištolo pagaminti rutuliai.

Nepaisant visais laikais dideliais kiekiais pasitaikiusių apgavysčių, galima neabejoti, kad yra gyvenęs ne vienas tikrai ypatingų sugebėjimų turintis žmogus, vienaip ar kitaip galėjęs nuspėti ateitį. Kai kurie šiuolaikiniai pasąmonės reiškinių tyrinėtojai netgi teigia, kad intuiciją turime visi, ir šį pojūtį pasistengus esą galima išlavinti iki aukštesnio laipsnio sugebėjimo – aiškiaregystės. Tereikią treniruotis. Knygų, aprašančių “šeštajam jausmui“ lavinti skirtus pratimus, sapnų aiškinimo ypatumus ir panašiai, jau nemažai išleista ir lietuvių kalba.

Nesu ateities pranašavimo specialistė  (netgi pavadinčiau save krištolo rutulių ir apskritai ateities pranašavimo skeptike), bet nenoriu atmesti galimybės, kad šį straipsnį skaito žmogus, turintis natūralų, įgimtą  ir labai stiprų šeštąjį jutimą – galbūt netgi regintis vizijas, ar bent abstrakčiai nujaučiantis artėjančius įvykius. Tokiems žmonėms kristalas gali tapti puikia priemone savo sugebėjimams atskleisti, pasitarnauti kaip mediumas tarp pasąmoninio nujautimo ir kasdieniško logiško proto  (galėtumėte lengviau suprasti tai, ką nujaučiate). Galbūt kam nors pavyks tikrai sėkmingai pasinaudoti atspindinčių paviršių maginiu laidumu ir net sugrąžinti pajuokiamiems krištoliniams rutuliams jų nuplėštą šlovę. Galiausiai, šie pratimai visada gali pasitarnauti kaip paprasčiausias dėmesį sutelkiančios ir jautrumą skatinančios meditacijos būdas.

Taigi, štai kaip žinovai siūlo treniruotis įžvelgti simbolius ir vizijas krištolo rutulyje.

  • Pasirinkite kokybišką, iš tikro kalnų krištolo arba stiklo pagamintą pilnavidurį rutulį. Krištolinio rutulio viduje gali pasitaikyti kristalo gyslelių, drumzlių ir pan. Tai neturėtų sutrukdyti jums ką nors reikšmingo išvysti.
  • Dulkės gali trukdyti – ne visai švarūs kambariai ne tik energetiškai, bet ir buitiškai trukdo pranašavimui, nes dulkelės nusėda ant rutulio ir trukdo suprasti, ar tai, ką regite, yra rutulio gilumoje susiformavęs magiškas vaizdinys, ar jūsų užkandžio dalis, prilipusi ant rutulio paviršiaus.
  • Taigi, būrimui pasirinkite švarų, jaukų, daiktais pernelyg neužgriozdintą kambarį ir pritemdykite jį užuolaidomis – kad aplinką apšviestų tik žvakės liepsna.
  • Bespalviu actu parūgštintame drungname vandenyje paskalaukite rutulį, nusausinkite ir kruopščiai nublizginkite aksomo, verstos odos ar kitokio minkšto, tankaus audinio atraiža.
  • Pastatykite rutulį ant stovelio ar tamsaus audinio pagalvėlės, pasistenkite apie nieką negalvoti ir įsižiūrėkite į stiklą. Atsipalaiduokite ir sutelkite visą dėmesį. Susikoncentravimui gali padėti keli kvėpavimo pratimai, arba, jei tokių nemokate –  paprasčiausias ramus, gana gilus kvėpavimas. Jei mintys blaškosi, sutelkite dėmesį į savo alsavimą, o paskui, kai nurimsite, perkelkite jį į krištolą. Geriausia, jei žvelgdami į kristalą pasiektumėte tam tikrą transą arba meditacinei artimą būseną (tą padaryti gali padėti muzika, mantrų kartojimas ar kitos jums žinomos ir priimtinos priemonės).
  • Netrukus veikiausiai išvysite tarsi piene plaukiančius vaizdus, primenančius sūkuriuojančius debesis. Aiškūs paveikslai ar ištisos scenos pasirodo be galo retai, tokius gali išvysti tik nepaprastai apdovanotas ir patyręs aiškiaregys. Pirmam kartui migloto įspūdžio daugiau nei pakanka.
  • Kuo labiau gilinsitės į kristalomantiją (taip taip, ši abstrakti magijos šaka net turi savo pavadinimą), lavinsite vaizduotę ir intuiciją, tuo daugiau spalvų ir formų imsite įžvelgti kristale. Tik nepradėkite išsigalvoti, ką neva matėte!

Taigi, aiškių vizijų tikėtis neverta, verčiau pasitreniruoti įminti ir suvokti krištole plaukiojančių debesų pavidalo vaizdinių reikšmes (vėlgi, atkreipiant dėmesį į galimybę, kad tai, ką matėte, galėjo būti paprasčiausiai paviršiuje atsispindintis jūsų pačių iškreiptas veidas).

Juodi ir balti sūkuriai, debesys labiausiai krinta į akis. Balta spalva reiškia taiką ir pasitenkinimą, juoda perspėja apie  galimus rūpesčius, niūrias perspektyvas. Ilgainiui – jei tikrai turite aiškiaregystės galių – rūkas gali imti formuoti konkretesnius pavidalus; tuomet atkreipkite dėmesį ir į jų formą. Jei juodos, baltos ar pilkos spalvos rūkas/debesys rutulyje tartum plaukia į kairę, gali būti, kad jums ar jūsų artimiesiems kilo arba tuoj kils noras viską mesti ir išvažiuoti. Į dešinę plaukiantys debesys – geras ženklas; jei turite problemų, veikiausiai ateis netikėta pagalba.

Raudonų, oranžinių ir gelsvų atspalvių debesys gali būti interpretuoti kaip patarimas “Neperšokęs griovio, nesakyk op“, taip pat dera atkreipti dėmesį į tai, kad gyvenimas nestovi vietoje. Prireiks nemažai pastangų, kad sulauktumėte norimų rezultatų.  Tokie vaizdiniai taip pat reiškia, kad sveikata bus gera ir su ja problemų artimiausioje ateityje neturėtumėte turėti. Kylančių šiltų atspalvių debesų vaizdinys reikštų naudingą veiklą artimiausiu metu, o besileidžiančių išduoda asmeninį neatsargumą, nerūpestingumą – šios savybės dažnai išveda iš kelio, ir planai žlunga greičiau nei tikėtasi. Jei šilto kolorito rūko pavidalai rutulyje slenka į kairę – greičiausiai praleidote progą ir jau per vėlu, o jei į dešinę – netrukus jūsų veikla duos vaisių.

Žydri, melsvi ir violetinių atspalvių debesys reiškia, kad, norėdami pasiekti pagerėjimo vienoje ar kitoje gyvenimo srityje, turėtumete ne atidėlioti permainas, o numatyti sau griežtesnį laiko limitą, iki kada turite įgyvendinti tą arba aną. Taip pat, numatytiems laiko terminams praėjus, kokioje srityje tai bebūtų, išmintingiausia būtų nustoti tikėtis, kad kažkas pasikeis, arba kad dar galima bus grįžti prie ankstesnės situacijos, jei kažkas jau pasikeitė. Nuosekliai vykdydami planus, gausite tai, ko norite. Beje, neapsiribokite vien siaura, nuobodžia kasdienybe, žvelkite plačiau, giliau, išsamiau. Jei minėtų spalvų debesys kyla, reiškia, darbe (arba jo ieškant) itin praverstų išmintis ir patirtis; jei leidžiasi – patirsite nusivylimą, neišnaudosite progos, be reikalo didžiuojatės. Jei melsvi ar violetiniai debesys slenka kairėn, reiškia, tai ne pats geriausias metas bandyti prašyti paaukštinimo darbe ar tikėtis teigiamų pokyčių savo karjeroje; į dešinę slenkantys tokie debesys pranašauja, kad pagaliau sulauksite pripažinimo.

Žalsvi debesys pranašauja laikotarpį be finansinių sunkumų, bet ragina daugiau skirti dėmesio aplinkiniams, pademonstruoti meilę, dosnumą ir atidumą artimiesiems – neleiskite užgesti šeimos židiniui bei senoms draugystėms. Jei žalias rūkas rutulyje kyla – laukia ramus periodas, saldus gyvenimas; slenkantis į kairę reiškia aplinkinių pavydą ar dideles išlaidas; slenkantis į dešinę teigia, kad dabar geras laikas paimti paskolą.

Jei žvelgdami į rutulį mintyje turėjote konkretų klausimą ir pamatėte į viršų kylančius debesis ar rūką, atsakymas į klausimą – vienareikšmiškas taip. Na, o jei debesys leidžiasi, tai reiškia “ne“. Tik neįsikalbėkite, ką matote…

~ sukūrė aguona - 14 lapkričio, 2010.

Vienas atsakymas to “Krištolinis rutulys: prietarai ir iliuzijos”

  1. […] šios dienos ateities pranašavimo temą (žr. skyrių apie krištolo rutulį), ketinu pateikti nedidelį būrimėlį, kuris, jei ir neatskleis jumyse slypinčių […]

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: