Kūčių burtai

Kaipgi galėčiau neaprašyti tradicinių lietuviškų Kūčių būrimų ir prietarų, artėjant šiai svarbiai šventei.
Bet pirmiausia apie pačias Kūčias ir jų simbolinę reikšmę. Tikriausiai pastebėjote, kad bemaž visi Kūčių būrimai yra skirti mergelėms, siekiančioms sužinoti, kada ištekės ir iš kur piršliai atjos. Tai nėra sutapimas; laikotarpis, dabar vadinamas Adventu, ir pačios žiemos saulėgrįžos šventės senovės Lietuvoje buvo piršlybų laikas – tikra meilės šventė. Būtent šiuo metų laiku būdavo iškeliama daugiausia vestuvių.
Kūčių dieną būdavo garbinamas Elnias Devyniaragis – jis ant savo devinto rago atnešąs besugrįžtančią saulę (elnias, beje, gali būti interpretuojamas tiek kaip dieviškas ryšininkas tarp žemės, kurią mindo kanopomis, ir dangaus, kurį rėžia ragu, tiek kaip vaisingumo simbolis). Tradicinis lietuvių Kalėdų senelis (beje, gana vėlyvas išradimas, palyginus su šventuoju elniu) – Kalėda – panašesnis į angliškąjį Father Christmas, negu į amerikietiškąjį (iš olandiško šv. Nikolo varianto kilųsį) Santa Claus. Beje, anglų tautosakoje Tėvas Kalėda(kartais dar vadinamas Old Man Winter) kartais vaizduojamas kaip geraširdis bugieniais apsikarstęs drūtas vyrukas, atjojantis ant ožio ar elnio (universalūs senosios Europos pagoniškų dievų palikimai?). Puiki ir žaisminga tradicinių pagoniškų žiemos papročių interpretacija – anglų autoriaus Terry Pratchett knygoje “Wintersmith“. Taigi, lietuviškasis Kalėda pasirodo Kūčių vakarą; ne kažin kiek išlikę pasakojimų apie jį, o juo labiau negausu pavaizdavimo iliustracijose, tačiau paprastai šis linksmas senukas – kailiais apsitūlojęs barzdotas dėdulė, besiramsčiuojantis didele lazda (kai kada minimi ant jo lazdos kabantys žvanguliai). Jis apdalija vaikus riešutais, obuoliais ir kitomis lauktuvėmis ir gali būti įsivaizduojamas kaip pačios Žiemos personifikacija (kai tuo tarpu vasarai suteikiamas – nors ir kur kas nekonkrečiau išreikštas – moteriškas pavidalas).

Kūčių burtai pasižymi ne tik žaismingumu – kaip puikiausias būdas linksmai praleisti šventinį vakarą su šeima – ir galiomis, leidžiančiomis nuspėti ateitį, bet ir gilia simbolika. Pagrindiniai reikmenys šiems būrimams atlikti – žvakės (ugnis yra visos šaltojo metų laiko, kada reikia atsiginti nuo tamsos ir klajojančių dvasių, magijos šerdis), veidrodžiai – ryšio su nežemišku pasauliu priemonės, aukso žiedas – ne tik vedybų, meilės ryšių, bet ir metų laikų cikliškumo simbolis; kartu svarbu ir vanduo – jautriausias magijos laidininkas, jėga netrukus į pasaulį sugrįšiančios gyvybės (nuoroda į pavasarį, ištišiantį sniegą ir iš ledo gniaužtų išsilaisvinsiančius vandens telkinius).

Šiaudo traukimas. Visi žino tradiciją Kūčių vakarą po balta staltiese be raštų, kuria užtiesiamas stalas, kloti kelias gniūžtes šieno ar šiaudų ir prieš pradedant valgyti ištraukti po šiaudą. Norėčiau išsklaidyti stereotipą, kad ilgas šiaudas reiškia, kad gyvensi ilgai, o trumpas – kad trumpai. Šis reikalas kiek komplikuotesnis. Jei šiaudas ilgas, stambus – laukia geras gyvenimas ir gera sveikata; jei ilgas, palūžinėjęs ir įskilęs, šerpetotas – su ligom, nelaimėm; jei labai trumpas – laukite bėdos; jei su grūdais – būsite turtingas, o jei šakotas, su lapeliais – jūsų laukia socialinis pasisekimas, pripažinimas ir sėkmingai besiklostantys santykiai su žmonėmis, populiarumas.

Burtai netekėjusioms merginoms.Kūčių naktį po pagalve pasidėk atverstą veidrodėlį – susapnuosi savo būsimą vyrą. Taip pat galima išgerti stipriai sūdyto vandens prieš miegą ir kas sapne atneš atsigerti, tas taps širdies išrinktuoju; kitas būdas – šalia lovos pasidėti dubenį vandens, sau virš galvos – ranšluostį, o po pagalve – šukas. Būsimasis vyras sapne ateis nusiprausti. Švytuoklės burtas: prisipilk stiklinę vandens, išsirauk vieną plauką, užverk ant jo aukso žiedą ir pasidaryk iš jo švytuoklę. Atsisėsk nuošaliame, tyliame ir tamsiame kambaryje, užsidek žvakę. Įmerk ant plauko kabantį žiedą į stiklinę taip, kad neliestų stiklinės sienelių. Įmerk į vandenį pirštą ir labai švelniai pasuk pagal laikrodžio rodyklę – kad žiedas imtų vos vos judėti, bet neskimbčiotų į stiklinės sieneles. Tada lėtai tark pažįstamų jaunų vyrų vardus. Kurį ištarus žiedas dzingtelės į stiklinę, tas taps tavo mylimuoju (sukčiauti judinant ranką nepatartina). Kitas variantas: įleisti ant plauko pakabintą žiedą į tuščią stiklinę. Po kurio laiko, kaip ir visos švytuoklės, net jei nejudinsite rankos, jis pradės pamažu judėti. Lėtai tarkite vyriškių vardus. Ties kuriuo išgirsite skimbt, tas ir bus jūsiškis.  Burtas su lėkštelėmis: po vienodomis lėkštutėmis pavožkite gabalėlį anglies, kreidos, duonos, rūtos šakelę, smėlio žiupsnelį ir rožančių. Sumaišykite lėkšteles; kartu su šeima jas atverskite ir žiūrėkite, kas ką ištrauks. Jei duoną – ateinantys metai bus turtingi, nieko nestigs, kreidą – sėkmingi mokslai, smėlį – mirtis, rūtą – dar neištekėsi, žiedą – laukia vestuvės ar vaiko gimimas, rožančių – dvasingas gyvenimas. Jei baisu, smėlio galite ir nedėti.

Burtas su veidrodžiu: vidurnaktį užsidarykite viena tamsiame, šaltame kambaryje. Su savimi turėkite degančią žvakę, švarų balto lino rankšluostėlį, ir veidroduką. Atsisėskite prie stalo (geriausia – užtiesto balta staltiese) ir prikiškite veidroduką prie žvakės liepsnos, kad aprasotų nuo šilumos. Galite ir kvėptelti į jį. Sakykite: “veidą mylimo išvyst geidžiu, parodyk man ji tuoj, meldžiu“ ir nuvalykite užrasojusį veidrodėlį rankšluostuku. Kieno veidą pirmą mirksnį išvysite jame, tas ir bus jūsų antroji pusė. Sako, taip galima pamatyti velnią, tad būkite atsargios 🙂
Žymiausias būdas sužinoti, iš katros pusės atjos piršliai (šiais laikais, matyt, aktualiau, iš kuriuos Europos ar pasaulio šalies atvyks būsimasis vyras) – Kūčių vakarą iššlavus namus išnešti sąšlavas ir išpilti artimiausioje kryžkelėje. Įsiklausykite – iš katros pusės šunys loja, iš ten ir mylimasis atjos.

Burtai visiems nesusituokusiems. Veikiausiai visiems žinomi “porų“ burtai, kur jaunimas iš dubens sugriebia po saują kūčiukų ar riešutų ir skaičiuoja, lyginis ar nelyginis skaičius jiems pateko. Lyginis reiškia, kad ateinančiais metais vesi/ištekėsi arba susirasi porą, o nelyginis – kad dar pasidžiaugsi laisve. Panašaus principo yra ir būrimas, kai jaunuoliai bėga “apkabinti tvorą“: kuo plačiau išskėtę rankas bando apimti kuo daugiau tvoros. Lyginis arba nelyginis apkabintų tvoros stulpelių skaičius reiškia tą patį, ką ir kūčiukų atveju. Populiarus visos šeimos žaidimas – atsistojus nugara į duris mėtyti per petį batus. Kieno batas nukrinta nosimi į duris, tas kitais metais paliks namus – ves ar ištekės (šiais laikais greičiausiai tai reiškia, kad asmuo emigruos).

Burtai, susiję su mirtimi ir mirusiaisiais. Seniau žiemos saulėgrįžos šventė buvo kartu ir diena, kai klaidžioja dvasios, galima susisiekti su mirusiųjų pasauliu. Sakoma, kad Kūčių vakarą gali ką nors iš artimųjų pamatyti pasirodant veidrodyje be galvos – tai reikštų, kad tas žmogus kitąmet mirs. Kitas būdas Kūčių paslaptims ir ateičiai regėti – vakare uždegti tamsiame, tuščiame kambaryje baltą ilgą žvakę, ją palikti ant stalo ir uždaryti duris, o vidurnaktį eiti ir pasižiūrėti iš išorės pro rakto skylutę. Sakoma, kad išvysi kažką nepaprasto – gal būsimą vyrą ar žmoną, gal artimą velionį, gal ateitį, o gal nenupasakojamą Kūčių stebuklą…

 

~ sukūrė aguona - 6 gruodžio, 2010.

2 atsakymai to “Kūčių burtai”

  1. nesamone o visai seimai tai:tewams vaikams ir t.t. kur rasti tokiu burtu?:)

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: