Būrimas vašku

Kadangi šis būrimas ypač plačiai žinomas ir yra vienas iš populiariausių lietuviškų Kūčių burtų, jam aprašyti paskiriu atskirą straipsnelį nuo kitų, mažiau žinomų, Kūčių būrimų.

Pirmiausia – apie simbolinę šios tradicijos prasmę. Ugnis ir vanduo įkūnija pačias stipriausias magines energijas; abi šios stichijos apvalo, nuskaidrina ir pašventina, be to, ugnis Kūčių vakarą atstovauja sugrįžtančią saulės šviesą, o vanduo –  nepažįstamas ir baugias gamtos (tamsos, šalčio) ir mūsų pasąmonės jėgas. Vieningai veikdamos plastinę, paklusnią medžiagą – vašką – šios antonimiškos galios suformuoja puikų pranašavimo objektą – simbolius. Vaškas šiame tradiciniame būrime irgi pasirinktas neatsitiktinai; jis ne tik atitinka praktinį lengvai formuojamos medžiagos poreikį, bet ir simbolizuoja tai, kas lietuviams nuo senų laikų buvo svarbiausia – pamaldumą (mat pirmiausia asocijuojasi su bažnyčios ar namų altorėlio žvakėmis) darbštumą ir… bites.  Su šiais vabalėliais lietuvių santykis visad buvo itin glaudus – juk, sako, jei bitės negelia, vadinasi, geras žmogus.  Be to, jos neša vienintelį sunkų senovės lietuvio gyvenimą galėjusį pasaldyti skanėstą – medų, kuris žiemą tarnaudavo ne tik kaip saldėsis, bet ir kaip neprilygstamas vaistas. Nuo bičių pavadinimo kilo ir žodžiai “bičiulis“, “bičiulystė“.

Apie vandens imlumą mūsų mintims ir emocijoms, jo laidumą magijos energijai bei jo ryšį su pasąmone jau esu rašiusi; vaškas – galbūt todėl, kad yra plastinė medžiaga, ir ją užtenka vos vos pašildyti, kad  galima būtų lengvai suformuoti į norimą pavidalą – taip pat pasitarnauja kaip puikus intuicijos laidininkas. Vaizdus, kurie tarsi “plauko ore“, arba gyvena jūsų pasąmonėje, jis gali paversti vizualiniu apčiuopiamu antspaudu – tiesa, dažniausiai simbolio pavidalu. Tiesa, vaško simbolika itin paprasta, bet apie tai vėliau. Būtent todėl, kad vaške lengvai “atsispaudžia“ emocijos, būrimo metu užduodant savo klausimą būtina atsiriboti nuo bet kokių emocijų ir troškimų, pasijusti visiškai ramiai ir tik tada susitelkti į klausimą, kitaip galite paveikti ugnies ir vandens atsakymą. Geriausia, jei jokio konkretaus klausimo neužduosite; tokiu atveju atsakymas bus tikliausias ir plačiausias; būrimas automatiškai pasirinks temą, kuri kitais metais jums greičiausiai taps itin aktuali, ir, jei vykusiai išsiaiškinsite simbolius, gali nemažai papasakoti ar patarti.

Manau, beveik visi bent kartą esate būrę vašku, tad veikiausiai bendrą burto formą įsivaizduojate. Galbūt ne visiems pavyksta vykusiai išlieti vašką, tad pateiksiu keletą patarimų.

Tikras vaškas būrimui tinka labiau nei parafinas; jis tolygiau išsilydo, tvirčiau sukietėja išlietas, be to, maloniai kvepia ir pasižymi stipria bioenergetika. Kad išgautumėte aiškias, interpretavimui tinkamas formas, ne lašinkite vašką nuo žvakės tiesiai į vandenį, o atlaužkite kelis gabalėlius vaško, sudėkite į šaukštą ir pakaitinę virš žvakės liepsnos staigiu judesiu šliūkštelkite į šalto vandens pilną dubenį. Prieš tai, kad pernelyg neišsiteptį, šaukštą galite ištepti aliejumi. Laikykite jį gana aukštai virš ugnies, kitaip apačia pajuos.

Veikiausiai gausite trimatę, o ne plokščią vaško formą. Kad galėtumėte kaip reikiant iš visų kampų ją apžiūrėti ir nustatyti, iš kurio žiūros taško ta figūra jums į ką nors panaši, rekomenduojama ją išgriebti iš vandens; tik atsargiai, kad nenulūžtų itin siauros ir atsikišusios dalys – pranašavimui figūra reikalinga visa. Kiekvienas dalyvaujantysis būrime turėtų pats išlieti savo šaukštą vaško į vandenį, nors, tiesa, galima burti ir visos šeimos sėkmę, išliejant vieną bendrą vaško figūrą visiems jos nariams.

Gautus simbolius interpretuojant siūlau neprisirišti prie vienos fiksuotos simbolių sistemos. Nepasikliaukite aprašais, ką esą reiškia vienas ar kitas simbolis. Pagalvokite, ką JŪS siejate su tuo daiktu, kurį jums primena vaško figūrėlė. Jei ten įžvelgiate šunį, galbūt tiesiog kitais metais jį įsigysite (jei, pavyzdžiui, seniai apie tai galvojote ir to norėjote, galbūt vaškas sufleruoja jums, kad kitais metais tam tinkamiausias laikas). O gal, remiantis klasikine simbolika, šuns simbolis kitais metais jums atneš apsaugą ir ištikimų draugų paramą. Jeigu nekenčiate ar bijote šunų, jums toks simbolis veikiausiai neatneš nieko gero. Jei nežinote, nuo kur pradėti, galite simbolius interpretuoti pasitelkę mėgstamą sapnininką (jei jums jis tinka ir padeda) ar kitą simbolių knygą, kuria pasitikite. Taip pat galite kliautis psichologijos teorijomis.

Kartais vaško išliejos neprimena jokio konkretaus pavidalo. Pabandykite pažvelgti į jas iš įvairių pusių bei pažiūrėti prisimerkę, kad vaizdas būtų išsiliejęs. Jei objektas vis dar jums nieko aiškaus neprimena, pabandykite apibūdinti figūrą. Kokia ji? Maloni, glotni, norisi paimti rankon? Galbūt labai keistos ir netikėtos, fantasmagoriškos formos – tikras vaško nuotykis? O gal – su daug atsikišusių dalių, nemaloniai ir piktai atrodanti – tarsi dygliuota? Pabandykite susieti šiuos apibūdinimus su ateinančiais metais. Kokie jie galėtų būti, jei vaško forma – jų simbolis? Sudėtingi ir nenuspėjami kaip vingiuotas takas; paprasti, lengvi ir malonūs; o gal, lyg riežtos formos kampuota figūra, atnešiantys naujus suvaržymus, įtampą ir susikaustymą?

Pasikvieskite į pagalbą šeimos narius; galbūt jūsų figūroje jie įžvelgs naujų aspektų, kurių jūs nepastebėjote, o gal tą patį paaiškins visiškai kitaip. Svarbiausia: visi pasikliaukite savo nuojauta!

Linkiu gražių šventinių įspūdžių.

Jei susidūrėte su itin savotiškais vaško būrimo rezultatais, nežinote, kaip juos paaiškinti, ir jaučiate, jog šįkart tai ypatingai svabu, nesivaržydami rašykite man el.paštu gabijaenciute@gmail.com ir siųskite gautų vaško figūrų nuotraukas, aprašymus, ar nusiskundimus dėl nenusisekusio burto 🙂

~ sukūrė aguona - 21 gruodžio, 2010.

2 atsakymai to “Būrimas vašku”

  1. o ar sis burtas veiktu paprasta diena

    • Tradiciškai tai, žinoma, Kūčių būrimas, bet nematau priežasčių, kodėl neturėtų suveikti ir kokią kitą dieną. Tiesa, ne visai bet kokiu metu – prieš buriant siūlau pagalvoti apie savaitės dieną bei mėnulio fazę. Galbūt geriausiai tiktų sekmadienio ar antradienio vakaras, priešpilnis ar pilnatis.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: