Diemedis

Lt. Artemisia abrotanum

Šeima: astrinių             naudojamos dalys: lapai

Diemedis – iki 150 cm aukščio užaugantis daugiametis krūmokšnis. Lapai pilkai žali, plunksniški, šiek tiek primena paparčio. Žiedai – žalsvai geltoni, forma primena saulutės. Lapai sutrynus stipriai pakvimpa kamparu: senovėje šis augalas laikytas namuose kaip oro gaiviklis, taip pat naudotas kaip prieskonis. Lapais jaunuoliai trindavosi veidus, siekdami, kad greičiau imtų želti barzda ir norėdami kvepėti (kaip losjonu po skutimosi) panelėms.

Diemedžiui priskiriamos vyrų impotenciją gydančios ir moterų reprodukcinę sistemą intensyvinančios savybės; esą, gausina, paankstina menstruacijas bei sužadina seksualiai. Tai galima pailiustruoti antikiniu liaudies burtu: kišti diemedžio šakeles po čiužiniu žmogaus, kurį trokšti suvilioti; berneliai visad įdėdavo diemedžio šakelę į puokštę gėlių, skirtų merginai, kurios geidžia. Taip pat diemedis figūravo kaip daugelio meilės eliksyrų sudėtinė dalis.

Šių laikų medicina pripažįsta diemedžio lapus kaip vykusį antiseptiką (juos kartais deda ant žaizdų, supūliavusių ar nušalusių vietų). Užplikius lapus puodeliu verdančio vandens, gausime itin šlykštaus skonio, bet veiksmingą arbatą, padedančią gydantis nuo kepenų ir kitų virškinamojo trakto ligų, bei kai ima pykinti. Iš į miltelius sutrintų džiovintų lapų, sumaišytų su skystu medumi ar sirupu, siūloma pasigaminti mikstūrą, kurią geriant kasdien po šaukštelį galima iš organizmo veiksmingai išvaryti kirmėles.

Iš diemedžio žiedų gaunami geltoni dažai, kuriais galima dažyti vilnonius verpalus, o jo džiovinti lapai nuo spintų nubaido kandis. Sode augdamas šalia vaismedžių, diemedis nuvaikys vaisines muses; jei turite tvenkinį, kuris kas vasarą pritraukia ordas įkyrių uodų, pasodinkite šalia jo keletą diemedžio krūmų ir problema turėtų išsispręsti. Neprižiūrimas šis augalas išsikeroja į šalis, šliaužia pažeme, bet karpant nesunku suformuoti dailią diemedžių gyvatvorę.

Anot prietarų, atsiradusių dar Antikos laikais, deginant diemedžio smilkalus galima nubaidyti gyvates, apsisaugoti nuo jų įkandimo ir kitų nelaimių.

~ sukūrė aguona - 24 sausio, 2011.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: