Smilkalai

Smilkalai lydi daugumą magiškų ritualų ir būrimų. Priklausomai nuo pasirinkto ritualo pobūdžio ir srities, kurioje buriame, gali prireikti skirtingo aromato ir įvairios augalinės bei aliejinės sudėties smilkalų.

Smilkalai, kaip žinote, būna įvairaus pavidalo. Populiariausi – lazdelės ar nedidelio kūgio formos, kiek mažiau populiarūs – smilkomieji (į vandenį lašinami ir specialioje lempelėje kaitinami) aliejai, dar mažiau žinomi – žoliniai smilkalai, deginami smilkalų induose ar tiesiog karščiui atspariuose dubenyse (pastarųjų kvapas gali būti anaiptol nepatrauklus, labai intensyvus, bet energetiškai stiprus ir naudingesnis už  kitas smilkalų formas). Kaip ir visos priemonės, kurias naudojame magijoje, smilkalai veiksmingiausi tada, kai juos pasigaminame patys. Tad pradžioje ir norėčiau plačiau pakalbėti apie medžiagas, kurios gali tapti puikiu pagrindu namie gamintiems smilkalams.

Mastika. Tai valgomi graikiškiško mastikos medžio (bot.mastikinės pistacijos) sakai; savo natūraliu pavidalu jie tąsųs, bet išdžiovinti saulėje tampa baltais aštroko skonio ledinukais. Mastika dar vadinama Jemeno guma, arba arabiška guma; Graikijoje žinoma kaip “Chijo ašaros“ (Chijas – sala Egėjo jūroje).  Senovėje ji kainuodavo tiek aukso, kiek sveria.  Šios medžiagos gana sunku gauti ir šiais laikais, nes tik Chijo saloje augančios mastikinės pistacijos “lieja ašaras“, iš kurių ji gaminama. Vis dėlto, jei kada keliausite po Graikiją, tikrai rasite kur nusipirkti 500 g kibirėlį mastikos ir nesigailėsite – sumaišius ją su norimomis žolelėmis ar aliejais ir išdžiovinus, gaunami puikiausios kokybės smilkalai. Beje, mastiką kartais galima pakeisti pušies ar akacijos medžio sakais. Būtent mastiką smilkalams gaminti visad naudoja sentikių, arba Graikijos ortodoksų, bažnyčiose.

Olibanas. Tai bosvelijos medžio sakai (bot. smilkalinė bosvelija, lot. boswellia sacra), plačiai taikomi farmacijoje, parfumerijoje ir smilkalų gamyboje. Daugiausia šios medžiagos išgaunama Jemene ir Somalyje, iš kur įvairių šalių Romos katalikų bažnyčia daugiausia importuoja jos bažnytiniams smilkalams gaminti. Arabijos pusiasalyje ir Šiaurės Afrikoje šia medžiaga prekiaujama jau daugiau nei 5000 metų. Tai būdavo viena pagrindinių vadinamojo Smilkalų kelio (bemaž tiek pat svarbaus Šiaurės Afrikos ir Arabijos pusiasalio šalims, koks Šiko kelias buvo Kinijai ir Vidurio Azijos šalims) prekių. Anot Mato evangelijos, būtent olibanas buvo ta brangi smilkomoji medžiaga, kurią kartu su auksu ir mira Kristui padovanojo trys karaliai. Deginant šiuos sakus grynus arba lašinant iš jų distiliuotą eterinį aliejų į aromatinę lempelę, pasklis šiek tiek cirtusais, šiek tiek sandalmedžiu atsiduodantis prašmatnus aromatas, kuriam aromaterapijoje priskiriamos meditacines galias ir intuiciją stiprinančios savybės.

Toliau – šiek tiek apie įvairių kvapų taikymą aromaterapijoje ir magijoje.

Anyžių aromatas, nors specifinis ir ne visiems patrauklus, yra tradicinis meilės burtų palydovas; kaitinant lempelėje eterinių aliejų mišinį, kuriame keli lašai anyžiaus, galima sukurti puikią romantišką atmosferą. Taip pat anyžių kvapas gelbsti nuo piktumo ir padeda sutramdyti įtūžį.

Apelsinų gaivus kvapas stiprina ir skatina nervų sistemos veiklą; iš žievelių spaudžiamas aliejus ramina odą, gydo uždegimus, padeda geriau krauju aprūpinti raumenis. Deja, šio aliejaus negalima ilgai laikyti, ypač atidaryto, nes greit oksiduojasi.

Bazilikų kvapas – aštrus ir intensyvus; jis stiprina sveikatą (ypač gerai veikia esant skrandžio ar vyriškos potencijos sutrikimams), žvalina, tonizuoja.

Bergamočių kvapas – saldus ir egzotiškas; jomis aromatinama “Earl Gray“ arbata. Šis aromatas pakelia nuotaiką, o šiame augale (panašiame į citrinmedį) esantys eteriniai aliejai ir kitos medžiagos ramina sudirgusią odą bei ją balina.

 

Cinamonas asocijuojamas su aistra, taip pat su jėga ir energija. Tai šiltas, sunkus aromatas, kuris taip pat kelia nuotaiką.

Citrinos eterinis aliejus spaudžiamas iš žievelių; jis pasižymi gaivinančiu, kiek aštroku kvapu. Tai vienas dažniausiai naudojamų aromatų. Jis praverčia tiek apsaugos, tiek sėkmės ir turto, tiek sveikatos ar meilės ritualuose; apsaugo nuo neigiamų energijų poveikio.

Čiobrelis – vienas seniausiai žinomų prieskoninių ir vaistinių augalų. Pikantiškas ir “žalias“ jų kvapas veikia stimuliuojamai, padeda gydyti išsekimą, žadina apetitą ir suteikia jėgų, skatina norą gyventi, stiprybę ir džiaugsmą. Jo eterinis aliejus veikia dezinfekuojamai, gydo plaukų slinkimą ir odos grybelius.

 

Eukaliptas – tiek jo lapai, tiek aliejus – nepakeičiamas augalas sveikatos būrimams, taip pat norint susikaupti, “atšviežinti“ galvą.

Ylang-ylang augalas kilęs iš Kinijos. Jo švelnus egzotiškas aromatas reguliuoja kraujospūdį, stimuliuoja seksualinį potraukį, o eterinis aliejus padeda gydant odą ir suteikia žvilgesio plaukams.

Jazminų žiedai – vienos stipriausiai kvepiančių gėlių; ir jų eterinis aliejus pasižymi vienu iš intensyviausių, sunkiu, šiltu gėlių aromatu. Šiam aliejui būdinga tiršta tekstūra ir tamsiai raudona spalva. Jo kvapas ramina bei padeda atsipalaiduoti, nes slopina centrinę nervų sistemą, ir veikia kaip afrodiziakas.

Levandų aromatas vienas populiariausių ir žinomiausių; jis asocijuojasi su švara ir gaiva, taip pat efektyviai gydo nemigą, įtampą; padeda susikaupti, nusiraminti, atgaivina. Levandos – dažnas atributas meilės ir sveikatos būrimuose, bet taip pat stiprina meditacines galias.

Pačiuolių, kilusių iš Tolimųjų rytų, aromatas sunkus ir skatina geidulingumą. Jų eterinis aliejus labai tirštas, tamsiai raudonos spalvos ir veikia dezinfekuojamai.

Pelargonijų eterinis aliejus išgaunamas iš žiedų vandens distiliacijos būdu; jo aromatas  suteikia aktyvumo, energijos, žvalina.

Pipirmėčių stiprus ir gaivus aromatas gydo nemigą, galvos skausmus ir peršalimą, o iš jų gaunamas eterinis aliejus – tirštas ir gelsvai balkšvas.

Rozmarinų aromatas padeda susitelkti, suteikia energijos; labai praverčia mokantis, dirbant, nes nuveja šalin nuovargį, skaidrina mintis, gali užkirsti kelią galvos skausmui ir įtampai. Vandens distiliacijos būdu iš šio augalo gaunamas šviežias, kvapnus aliejus, kuris gerina kraujotaką ir yra labai naudingas odai ir plaukams, todėl ypač tinka lašinti į vonią.

Rožių aromatas – vienas populiariausių; rožių smilkalai ar aeterinis aliejus – dažni meilės būrimų palydovai; jie taip pat tinka sveikatos ritualuose, nes mažina širdgėlą, atgaivina kūną ir mintis, kelia nuotaiką, padeda atsipalaiduoti.

Santalų švelnus ir raminamas kvapas ne tik padeda susikaupti, medituoti ir yra puikus meilės būrimams naudojamų kvapų palydovas, bet ir iš organizmo audinių šalina šlakus.

Šalavijai simbolizuoja vertybių supratimą ir vidinį apsivalymą. Jų sveikata alsuojantis intensyvus, žolę primenantis kvapas teigiamai veikia nervų sistemą, skatina pasitikėjimą savimi ir gerina koncentraciją; šalavijai ir jų eterinis aliejus taip pat valo kraują ir padeda nuo peršalimo.

~ sukūrė aguona - 25 sausio, 2011.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: