Gyslotis

Bot. plačialapis gyslotis, lot. Plantago major

Šeima: gyslotinių                   nauojamos dalys: lapai

Įvairios šio augalo rūšys paplitę beveik visoje planetoje. Lietuvoje taip pat auga kelių rūšių gysločiai (dar vadinami trauklapiais, traukažole (nes sutraukia), raukažole (užraukia žaizdą), gyslažole, kelio letena). Visi jie turi gydomųjų savybių. Žydi birželio-rugsėjo mėn. Lotyniškas gysločių pavadinimas kilo iš lapų formos, nes, kaip rašo Vikipedija, “Genties pavadinimas kildinamas iš lotynų kalbos žodžio planta – letena ar padas, nes prie žemės prisiploję lapai primena kojų padų pėdsakus.“ Gysločiai geriausiai auga kietoje, nepurioje žemėje, todėl jų daug pakelėse, ant takų, taip pat javuose (kaip piktžolių). Tiesa, šiek tiek jautrūs taršai – mieste auga toli gražu ne visur.

Gyslotis vertinamas dėl savo antibakterinio, priešuždegiminio poveikio; lapai naudojami žaizdoms, sumušimams gydyti. Kai buvau maža ir žaisdama kieme nusibrozdindavau kelį, mamos pamokyta susirasdavau reikiamo dydžio gysločio lapą, nuplaudavau jį ir užsidėdavau ant žaizdos – kraujavimas ženkliai sumažėdavo. Gysločio lapai taip pat lengvina atsikosėjimą. Lapų arbata gerina apetitą, stabdo viduriavimą, mažina kraujo spaudimą; iš šviežių lapų išspaustomis sultimis gydomi gastritas, opaligė, bet atsargiai – geriamųjų gysločio preparatų nepatartina vartoti esant padidėjusiam skrandžio rūgštingumui.

Lapai vaistinei žaliavai renkami nuo birželio mėnesio žydėjimo metu. Skinami su ne ilgesnėmis kaip 5 cm lapkočių liekanomis ir tuoj pat džiovinami, paskleidus plonu sluoksniu perpučiamose vietose pavėsyje (geriausia – pastogėje). Džiovinant lapai dažnai pavartomi. Vaistažolės laikomos visai išdžiūvusiomis, kai lapkotis tampa trapus ir lengvai lūžta. Teisingai džiovinami lapai neturėtų prarasti spalvos.

~ sukūrė aguona - 2 kovo, 2011.

2 atsakymai to “Gyslotis”

  1. Sveiki, noriu perspėti, kad nuotraukoje ne plačialapis gyslotis, o plaukuotasis gyslotis.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: