Šaltalankis

Bot. dygliuotasis šaltalankis,  lot. Hippophae rhamnoides

Šeima: žilkrūminių       naudojamos dalys: vaisiai

Galbūt kas nors su šiuo augalu susipažino panašiai kaip aš – dar vaikystėje, šlykštoko aliejingo, ryškiai oranžinio tepalo pavidalu (jį man mama tepdavo ant nuo slogos suskeldėjusios nosies). Nenuostabu, kad ilgai negalėjau pamėgti šaltalankių sulčių – be reikalo, nes jose gausu vitamino C, provitamino A ir kitų naudingų medžiagų.

Šaltalankiai – lapuočiai krūmai, turintys taip pat ir aštrius dyglius; žievė – šviesiai pilka, glotni; lapai – siauroki, pilkžaliai. Žydi balandžio mėn. neįspūdingais, tarsi murzinais žiedais. Uogos prinoksta rudenį, o žiemą tampa svarbiu mitybos šaltiniu paukščiams.

Šaltalankiai gerai auga ir smėlingoje, sausokoje dirvoje, todėl kartais jais apsodinami šlaitai, kad neslinktų, bei smėlingos, vėjo pustomos vietos. Šie krūmai-medeliai gali puikiai atlikti ir dekoratyvinę funkciją jūsų sode (nekalbant jau apie jų uogų naudą).

Šaltalankių sultys išspaustos susisluoksniuoja: viršuje – oranžinio riebaus kremo sluoksnis, puikiai tinkamas natūralios kosmetikos gamybai, tepti išsausėjusioms odos vietoms ir t.t. Dugne – sultys, kurias galima maišyti su kitų vaisių sultimis (kad būtų saldesnės) ir gerti, arba panaudoti šį vitaminingą gėrį padažų, drebučių ir panašių kulinarijos stebuklų gamybai.

Šaltalankis – neprilygstama žaliava liaudiškiems vaistams nuo kosulio bei tepaliukams, skirtiems gydyti nubrozdintą (išsausėjusią ar dar kitaip pažeistą) odą.

Čia rasite puikių šaltalankių pritaikymo namų medicinoje būdų: http://lmedicina.dnp.lt/straipsniai/saltalankiai.htm

Man labiausiai patiko receptas vyrams nuo plikimo 🙂

~ sukūrė aguona - 20 balandžio, 2011.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: