Bruknė

Lot. Vaccinium vitis-idaea

Šeima: erikinių                        naudojamos dalys: lapai ir uogos

Manau, visi pažįstame bruknes – tas gražias lyg maži raudoni karoliukai, bet karčias kaip apmaudas uogeles galima rasti praktiškai bet kuriame spygliuočių miške, beržyne ar aukštapelkėje.  Bruknės auga ant žvilgančiais tamsžaliais lapeliais pasipuošusių 5-30 cm aukščio visžalių krūmelių. Žydi gegužės-birželio mėnesiais, o neretai – dar ir po antrą kartą rugpjūčio mėnesį.

Bruknių lapai, skirti gydomąjai arbatai, paprastai skinami anksti pavasarį, na o uogelės džiovinimui renkamos, žinoma, prisirpusios. Lapai džiovinami paskleidus ant popieriaus gerai vėdinamoje, tačiau nuo tiesiogių saulės spindulių apsaugotoje patalpoje; uogas galima džiovinti lėtai kaitinant orkaitėje, nustačius labai žemą temperatūrą (ne aukštesnę kaip 60 laipsnių), arba specialioje vaisių džiovykloje.

Bruknių lapų arbata ir jos mišiniai su kitomis žolelėmis – nepamainoma priemonė gydyti šlapimo pūslės ir takų susirgimams, uždegimams; o taip pat ir esant kitoms su šlapimu susijusioms problemoms – pavyzdžiui, nelaikant šlapimo, naktį šlapinantis į lovą reikalą gali sureguliuoti reguliarus bruknių lapų nuoviro gurkšnojimas. Liaudies medicinoje bruknių preparatai naudojami inkstų ir tulžies akmenligei palengvinti, reumato, podagros ir pakilusio kraujospūdžio atvejais. Skaudamą gerklę taip pat patariama skalauti džiovintų bruknių lapų nuoviru. Uogytes patartina vartoti sergant avitaminoze.

Savame sode, bruknių, deja, niekaip neužauginsite – jas rasti galima tik miške. Vienas maloniausių bruknių pritaikymo namuose būdų – kriaušių ir bruknių uogienės virimas! Bruknėse gausu pektino, tad net sumaišius su švelnesnėmis ir minkštesnėmis kriaušėmis jos palaiko reikiamą marmelado ar uogienės konsistenciją. Galite pasigaminti ir senamadiško gaiviojo gėrimo, kuris buvo populiarus dar tais laikais, kai nebuvo cukraus: tiesiog įmeskite gerą saują netrintų ir nesaldintų šviežių bruknių į 700-800 ml šalto vandens ir leiskite pusvalanduką pastovėti.

~ sukūrė aguona - 22 gegužės, 2011.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: