Gėlių simboliai

Ilgus amžius nuo pat Antikos egzistavusi ir savo klestėjimo viršūnę pasiekusi XIXa., mūsų dienomis gėlių kalba jau gerokai primiršta. Prietaringesnės brandaus amžiaus damos vis dar kartais pasipiktina, dovanų gavusios geltoną žiedą (geltonos gėlės nuo senų laikų simbolizavo išsiskyrimą arba pavydą), tačiau, kaip savo knygoje “Afroditė“ rašo Isabel Allende, “šiandien gėlės tokios brangios, kad mes vertiname patį dėmesį, nesigilindami į smulkmenas“. O vis dėlto, negalime ginčytis, kad suteikto dėmesio kiekis padidėja tiesiog geometrine progresija, jei įsimylėjęs jaunuolis ne tik pasivargina nupirkti puokštę, bet dar ir trumpam – bent kelioms akimirkoms – susimąsto, kokios gėlės labiausiai pradžiugintų jo širdies damą arba geriausiai atspindėtų jo jausmus. Yra ir dar viena priežastis, kodėl verta pasidomėti augalų simbolika: jie dažnai naudojami magiškuose ritualuose, ir parenkami remiantis ne tik biocheminėmis ar aromaterapinėmis, bet ir estetinėmis bei mitologinėmis savybėmis.

Daug ką reikšti gali ne tik tikras gyvos gėlės žiedas, bet ir paveikslėlis ar simbolis, kuriame stilizuotai vaizduojamas tam tikro augalo žiedas. Našlaitės byloja apie atmintį: kažkas niekada neliks užmaršty (jei tai žmogus – jis niekada nebus pamirštas); tą patį kalba ir neužmirštuolės; jos taip pat simbolizuoja ir ilgesį bei yra siejamos su žydra padange (į kurią dažniausiai žvalgosi aukštų idealų turintys, išsiilgę arba svajokliai).  Plukės, priešingai, reiškia užmarštį. Svarainio žiedai – tvirčiausios ištikimybės, o rožės – meilės simbolis (raudonos – aistringos, rausvos – švelnios ir romantiškos; tamsiai rausva tulpė išreiškia padėką, oranžinė – džiaugsmą ir norą būti kartu, balta – dievinimą, geltonos gali įspėti apie neištikimybę; tobuliausią meilę žada baltos rožės su rausvais krašteliais – tai ir pagarba, ir tyrumas, ir švelnumas, ir ištikimybė). Meilės prisipažinimo funkciją puikiai atlieka ir tulpės (tik nedovanokite geltonų, jei netrokštate išsiskyrimo; dviejų spalvų ar margos tulpės – tarsi komplimentas, kurio garsiai nedrįsote ištarti). Orchidėja – prašmatni ir egzotiška gėlė, siejama su didybe, ištaiga, išskirtinumu, karališkumu, garbinimu, o kartais ir erotika. Prancūzijos karalių dinastijos simboliu tapusios lelijos reiškia nekaltybę, garbę ir pasiaukojimą; dovanojamos damai jos praneša apie tyrą meilę (baltos – apie pirmąją meilę, rausvos – išduoda abejonę, ar esi pakankamai mylimas). Saulėgrąžos išreiškia pagarbą ir atsidavimą, kardeliai (a.k.a. gladiolės) – nuoširdumą, chrizantemos – stiprią draugystę (Japonijoje tai taip pat yra imperatorių simbolis, o Kinijoje – ilgaamžiškumo ir išminties). Trapūs azalijos žiedai įkvepia geismą, o astrai simbolizuoja išrankumą, pretenzijas. Hiacintai jau senovės Graikijoje reiškė skausmą, tačiau violetinis hiacintas gali perteikti nuoširdų atsiprašymą. Remiantis ta pačia antikine mitologija, narcizas įkūnija tuštybę ir egoizmą, o medetka – kančią. Iš Azijos atkeliavęs ciklamenas reiškia susitaikymą ir atsisveikinimą (nebūtinai su asmeniu – galbūt ir su situacija ar jausmu). Kaktusas įkvepia drąsą ir ryžtą. Aguona (galbūt dėl opijaus) reiškia skausmo apmalšinimą, laikiną malonumą, palengvėjimą. Jazminai, kaip bebūtų keista, simbolizuoja eleganciją, grožį ir santūrumą, nors jų kvapas pasižymi iš proto varančiomis afrodizinėmis savybėmis (kaip, beje, ir anksčiau minėtų našlaičių). Levandų žiedai išduoda nepasitikėjimą, vilkdalgiai (arba irisai) – priešingai, visišką (pasi)tikėjimą; melsvai žydintys rozmarinai – kaip ir neumirštuolės – yra pažadas nepamiršti, o alyvos nuo Renesanso laikų reiškia nusižeminimą, bet taip pat ir  naujai užgimstantį susižavėjimą (jas ypač patariama dovanoti, kai pirmąjį kartą dovanojate gėlių naujai simpatijai – kol kavalierius dar pats neišsiaiškino savo jausmų rimtumo). Žydinčios migdolo šakelės – ypač prabangus ir drąsus aistringo įsimylėjimo prisipažinimas.

Galbūt visos šios subtiliais niuansais tesiskiriančios simbolinės reikšmės – pernelyg didelė painiava šiuolaikiniam žmogui, ir net pasistengęs iš įvairių rūšių augalų sudėlioti puokštę-laišką, galite likti neįvertintas. Jei taip manote, užteks atkreipti dėmesį į gėlių, kurias ketinate dovanoti, spalvą: raudona spalva reiškia aistrą ir romantiką, balta – nekaltybę ir tyrus jausmus, rausva – švelnumą, geltona – užmarštį, violetinė ar tamsiai rausva – kuklumą. Ir niekada nedovanokite džiovintų gėlių puokštės – na, nebent menišką verbą savo tetai per Verbų sekmadienį.

~ sukūrė aguona - 14 rugsėjo, 2011.

Vienas atsakymas to “Gėlių simboliai”

  1. įdomus aiškinimas. Labai norėčiau sužinoti šaltinį, pagal kurį parašytas šis gėlių -kaip simbolių- aiškinimas.
    Norėčiau daugiau, giliaus susipažinti su gėlių simbolika

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: