Kėnis

Bot. sibirinis kėnis, lot. Abies sibirica

Šeima: pušinių (Pinaceae)

Naudojamos dalys: mediena, spygliai

Tai drėgną kalnų, paupių dirvožemį mėgstantis spygliuotis medis kūgine laja (panašus į eglę, tik spygliai dažnai yra stangresni, storesni ir šviesesni). Nors lengvai pakelia net -50 laipsnių šaltį, šis medis retai kada išgyvena daugiau nei 200 metų; nepaisant to, yra mėgiamas ir dažnai sodinamas soduose, parkuose. Lietuvoje paplitę nemažai rūšių; kelios jų – kvapusis kėnis, europinis kėnis, sibirinis kėnis ir kt. Kėnis itin jautrus taršai ir, panašiai kaip kadagys, gerai auga ir nedžiūsta tik ten, kur oras ypač grynas ir tyras, tad  jeigu šis spygliuotis prigijo jūsų sode ar kieme – tai puikus rodiklis.

Iš sibirinio kėnio spyglių distiliacijos būdu gaunamas eterinis aliejus ypač tinka peršalimo ligų profilaktikai ir gydymui; patariama įlašinti į karšto vandens dubenį ir kvėpuoti šiais garais peršalus ar sergant sinusitu. Ypač tinka maišyti su eukalipto bei arbatmedžio eteriniais aliejais. Taip pat kėnių aliejus valo, šalina bėrimus, tonizuoja ir minkština odą, todėl yra naudojamas kosmetikos pramonėje; ypač dažnai pasitaiko produktuose, užkertančiuose kelią odos senėjimui, mat jam priskiriamos odą jauninančios ir stangrinančios savybės.

Kėnių aliejaus mišiniai (bazinis aliejus+eterinis kėnių aliejus+kadagio ir/ar rozmarinų aliejus) tinka masažams – jie mažina skausmą, veikia šildančiai. Su baziniu (pvz.migdolų ar abrikosų kauliukų) aliejumi sumaišytą kėnių eterinį aliejų patariama įtrinti į sutrenktas ar po kaulų lūžio gyjančias vietas – audiniai greičiau atsinaujins.

Įdomu: Kvapiojo kėnio mediena labai tvirta, bet lengva, todėl buvo naudojama pirmųjų lėktuvų dalių gamybai, o iki pat šiol iš jos gaminami daugybė muzikos instrumentų. Kėnio spygliai net ir trūkstant drėgmės nenubyra, tad šios rūšies medis dažnai puošiamas kaip Kalėdų eglutė, iš jo šakų daromi vainikai papuošti kambariui. Astrologijoje kėnis siejamas su Saturnu – galbūt iš čia jo ir kitų panašių visžalių augalų ryšys su Kalėdomis, kurios ikikrikščioniškoje Romos kultūroje buvo vadinamos Saturnalija.

~ sukūrė aguona - 29 spalio, 2012.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: