Šviesos sugrįžimo simbolis – visžaliai augalai

Jau visą amžių tarp šventinių papuošimų tradiciškai puikuojasi Kalėdų eglutė, o ne taip seniai namus ėmėme dabinti dar ir raudonlapėmis “Kalėdų žvaigždės“, arba puansetijos, vazonėliais. Lietuvoje turbūt mažai kam žinoma, iš kur kilo paprotys puošti eglutę, ir kad ji toli gražu nėra nei seniausias, nei tradiciškiausias Kalėdų augalas. Kur kas anksčiau nei imtos auginti puansetijos ar puošti eglaitės, namus Kalėdoms įvairiose Europos šalyse dekoruodavo kitų visžalių augalų šakelėmis: “laumės šluotomis“ (bugieniais), gebenėmis, amalais, buksmedžiais, kėniais, kadagiais.

Ką gi simbolizuoja visžaliai augalai?
amalas

Nenykstanti jų žaluma, anot krikščioniškų interpretacijų, Kalėdų puošmenose turi atstovauti Kristaus nemirtingumą (prisikėlimą) arba krikščioniškąją amžinojo

bugienis

gyvenimo idėją. Tačiau tai – tik Bažnyčios greitesnės senųjų asimiliacijos tikslais pritaikytos tradicijos iš kur kas senesnių, animistinių-panteistinių tikėjimų, kurių išpažinėjams visžaliai augalai, švytintys chlorofilu viduržiemio pusnynuose, atrodė kupini gyvybinės galios ir šventumo. Senovinėse saulėgįžos (solsticijos) šventėse (Lietuvoje tai – Kūčios, Airijoje – Meán Geimhridh, Švedijoje – šv. Liucijos (šviesos nešėjos, pakeitusios seną vikingų deivę ir simbolizuojančios saulės sugrįžimą) diena, Latvijoje – Ziemassvētki, šiaurės Indijoje ir Nepale – Makara Sankranti, senovės Anglijoje – Yule, senovės Romoje – Saturnalia ir t.t.) visžalių augalų dekoracijos simbolizavo gyvybę, nemirštančią net giliausiame žiemos įšale, ir gamtos nemirtingumą kaip besisukantį metų ciklą.

~ sukūrė aguona - 15 gruodžio, 2012.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: