Žibuoklės

Lot. Hepatica nobilis, bot. triskiautė žibuoklė

Šeima: vėdryninių                                    Naudojamos dalys: žiedai, rečiau – lapai

Žibuoklių žiedeliaiVisiems gerai pažįstama pavasarinė žibuoklė dažnai naudojama magijoje, kartais – kulinarijoje ir kai kada medicinoje. Paprastai žibutės žydi balandžio-gegužės mėnesiais, ir gydymo tikslams jų žiedai renkami vos prasiskleidę; tuo tarpu lapai – jau peržydėjus žiedeliams; jie pjaunami tik jauni, be lapkočių.

Kulinarijoje cukruoti žibuoklių žiedlapiai naudojami puošti prašmatniausiems desertams ir yra labai brangūs. Tuo tarpu natūralioje medicinoje ši gėlelė nuo seno buvo žinoma kaip vaistas nuo kepenų negalavimų, netgi vadinta “kepenų žolele“, ir, nors yra lengvai toksiška, preparatai iš jos lapų ir žiedų kartais būdavo naudojami virškinimui sureguliuoti – sužadinti apetitui ar, atvirkščiai, prisivalgius sunkiai virškinamo maisto. Nuovirai iš žibuoklių skatina metabolizmą; gali šiek tiek stimuliuoti, nes tonizuojamai veikia CNS. Kosmetikoje žibuoklės kartais naudojamos natūraliems veido odos tonikams gaminti, nes, esą skaistina odą, tačiau jautresniems gali sukelti alergiją.

Žibuoklės neretai yra meilės magijos ritualų atributas, nes jų simbolika panaši į neužmirštuolių – tai pažadas nepamiršti, tyra meilė ir romantika.

 

~ sukūrė aguona - 28 balandžio, 2013.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: