Raktažolė

Bot. pavasarinė raktažolė,          lot. Primula veris

Šeima: raktažolinių                        naudojamos dalys: visas augalas

Pavasarį pražysta ir dar viena gėlelė – kiek primiršta šiais butaforiniais ryškių, spalvingų puošmenų laikais, tačiau labai pavasariška ir subtiliai graži, seniau labai populiari buvusi palangių darželiuose. Taip, tai raktažolė. Tai daugiametis žolinis pusiau visžalis 25-30 cm aukščio augalas,  žydintis geltonai (ir labai kvapniai!)

Pavasarinė raktažolė (schematiškas botaniko piešinys)balandžio-gegužės mėnesiais. Pažinsite raktažolės lapus iš jų įdubusių gyslų – visas lapas (kuris yra kiaušinio formos ir turi plaukuotą apatinę pusę) raukšlėtai vagotas. Žiedai, tuo tarpu, yra nukarusių siaurų taurelių pavidalo. Raktažolės auga visoje Lietuvoje.

 Lapai ir žiedai vaistinėms žaliavoms renkami augalui žydint, o štai požeminės dalys kasamos rudenį. Visose augalo dalyse yra iki 7% mineralų. Taip pat raktažolės yra aliejingos (t.y.turi eterinio aliejaus, kuris telkiasi lapuose ir, deja, alergiškiems žmonėms gali sukelti odos išbėrimus.), lapuose ir žieduose yra karotino ir askorbino rūgšties.

Kam ta kukli gėlytė reikalinga, atmetus pagrindinę funkciją – pavasariškos nuotaikos sužadinimą? Ogi kvėpavimo takų ligoms gydyti (dažnai džiovintos Primula šaknys įeina į arbatžolių mišinius, kurie lengvina atsikosėjimą, siūlomi sergant kokliušu ar astma). Taip pat   nuo seno manoma, kad šviežios raktažolių šaknys padeda slopinti uždegimą ir tinka gydyti neuralginiams skausmams.

Kai kurių Europos šalių virtuvėse (pavyzdžiui, Ispanijoje) jauni raktažolių lapeliai naudojami kaip vienas iš žalumynų salotose, Britanijoje raktažolių žiedeliai dažnai naudojami kaip pagardas gaminant tradicinius kaimiškus vaisių vynus ar naminį actą. Namų gamybos kosmetikoje raktažolės pasitelkiamos (kartu su petražolės šaknimis ir kitomis panašiai veikiančiomis žolelėmis) skaistinti ir balinti odai, kovoti su ankstyvomis raukšlėmis (atsargiai! Gali sukelti alergiją).

Raktažolė, kaip nuo senų senovės mėgstama įvairiose tautose pavasario gėlė, yra turtinga savo simbolika ir neretai pasirodo mitologijoje. Gėlių kalboje jai priskiriama tyrumą, skaistumą ir drąsą perteikianti simbolika (ach, kokia riteriška gėlė 🙂 ). Airių mitologijoje raktažolės buvo vienos iš elfų ir fėjų mėgstamiausių gėlių; pasakose sakoma, kad, jei seksi žydinčiomis raktažolėmis apaugusiu takeliu, prieisi vietą, kur paslėptas užburtas lobis.

~ sukūrė aguona - 30 balandžio, 2013.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: