Alyvos

Bot. paprastoji alyva,   lot. Syringa vulgaris

Gentis: alyvmediniai

Naudojamos dalys: žiedai, lapai

Syringa vulgaris

Visi pažįstame gegužės-birželio mėnesiais žydintį svaigiai kvapų alyvos krūmą. Jis ne tik apkaišo mūsų pavasarinius prisiminimus gražiausiais akių ir nosies pojūčiais, bet ir turi gydomųjų savybių.

XIXa. alyvų ekstraktas (žinoma, ne grynas!) buvo veiksmingai naudojamas vejant parazitines kirmėles iš žmogaus organizmo. Tais laikais, lašinamas į kompresus, jis buvo ir viena veiksmingiausių priemonių karščiavimui sumažinti. Ir šiais laikais natūralioje medicinoje alyvų žiedai vis dar vertinami kaip stiprus antiseptikas, taip pat jie malšina skausmą, skatina prakaitavimą, varo šlapimą. Tam naudojami ne tik alyvų žiedai, bet ir pumpurai bei lapai, kuriuose yra eterinių aliejų, farnezolio ir sinigrino. Alyvų lapus galima dėti ant smilkinių, pakaušio srityje ir ant kaktos, jei skauda galvą. Jie vėsina ir malšina skausmą.

Alyvų žiedai užpilami alkoholiu, sandariai uždaromi ir paliekami tamsioje, vėsioje vietoje pastovėti mėnesį. Paskui šis antpilas naudojamas kompresams ir įtrynimams, sergant sąnarių ligomis, osteochondroze, artritu, reumatu, podagra.

Sveikatai taip pat naudingi alyvų nuovirai. Teigiama, kad alyvų žiedai mažina kraujo spaudimą. 8 – 10 alyvų žiedų (džiovintų arba šviežių) užpilti verdančiu vandeniu ir palikti per naktį. Rytą išgerti. Siekiant geriausių rezultatų, gerti kasdien vieną savaitę. Sergant inkstų ligomis, akmenlige galima pasidaryti tokį antpilą: 2 šaukštus džiovintų alyvų žiedų užpilti 240 ml verdančio vandens. Skystį padalinti į 3 – 4 lygias dalis ir išgerti per dieną. Gydymo trukmė – 15 dienų.

Alyvos yra antiseptikas, todėl jos gali pagreitinti negilių odos žaizdų, nudegimų gijimą. Pirmiausiai žaizdą reikia išvalyti, paskui uždėti švarų alyvos lapą ir aprišti steriliu tvarsčiu. Lapus keisti 3 – 5 kartus per dieną pirmąsias dvi dienas.

Alyvos ypač naudingos moterims – gali palengvinti menstruacijas. Liaudies medicinos žinovai pataria šaukštelį alyvų sėklų užpilti 240 ml vandens ir virti ant mažos ugnies apie 20 minučių. paskui nukošti ir gerti po 120 ml du kartus per dieną. Šį nuovirą rekomenduojama vartoti dvi savaites.

Nors istorija kaip reta paini, veikiausiai būtų tradiciška perpasakoti legendą, kuri suteikė visų gerai pažystamam(ir nuostabiai kvapniam!) alyvos krūmui jo lotynišką pavadinimą. Kaip dažnai esti su lotyniškais augalų pavadinimais, viskas prasidėjo nuo senovės Graikijos. Jaunasis miškų ir laukų dievas Panas kartą sutiko žavingą nimfą Syringą (žr. lotynišką alyvos pavadinimą), besikalbančią su aušros deive Eos. Tolesnė istorijos eiga labai primena liūdną Dafnės ir Apolono istoriją: (tikriausiai pagrįstai) išsigandusi, kad pernelyg susižavėjęs dievas ją išprievartaus, kaip ir kitas Antikos legendų veikėjas, Syringa, dar Panui kaip reikiant nespėjus jos užkalbinti, dėjo į kojas. Panas, žinoma – paskui, vis bandydamas numaldyti ir apraminti nimfą, kad spėtų jai tarti bent žodelį (tokia, matyt, buvo jo paties pasakojimo versija). Syringa nepasidavė – pasprukusi puolė į upę ir pasivertė tuščiavidurių meldų būriu. Panas nupjovė meldus (taip ir žinojau, kad jo ketinimai buvo smurtiniai!) ir iš jų pasigamino įžymiąją Pano dūdelę, lumzdelius (primenančią lietuviškus skudučius) – graikiškai pavadintą syrinks. Antikinėje Graikijoje – o ir vėliau – piemenys gamindavo šilpynes, dūdeles ir lumzdelius iš alyvų krūmo medienos. Esą, tokie skamba ypač gražiai.

balti alyvų žiedaiDaugumoje kultūrų alyvos kvapas (ir žiedai) siejami su atgimimu, pavasariu, meile, romantika. Viduržemio jūros baseino šalyse – ypač Kipre, Libane ir kt. Artimųjų Rytų šalyse) – alyvų žiedai asocijuojami su Velykomis (ir kitomis, pagoniškomis, pavasario šventėmis, mat žydi jų metu. Graikijoje, Balkanų šalyse jos laikomos romantiškiausiu meilės simboliu. Senovės keltų kultūroje alyvų aromatas buvo laikomas magišku, transformuojančiu; netgi manyta, kad šie žiedai ar jų eterinis aliejus galį perkelti uostantįj į mįslingą elfų, fėjų ir kitų gamtos dvasių karaliją. Šiuolaikinėje aromaterapijoje alyvų žiedų kvapas (dažniausiai CO2 ekstrakto forma) veiksmingai pasitelkiamas kovojant su nerimu, panikos priepuoliais ir kai kuriomis depresijos atmainomis. Peršasi išvada, kad kvapni alyvų žiedų puokštė (ypač violetinių ar rožinių) – būtent tai, ką pasimatymo metu norėtumėte padovanoti mylimajai ar pasimerkti kambaryje, pasikviesdamos į svečius mylimąjį: juk jų aromatas ne tik skatina nurimti ir atsipalaiduoti, bet ir žadina romantiškas mintis – netgi nukelia į kitą, magišką, plotmę (:

Pabaigai – perspėjimo žodis. Vaistinių ir aromatinių produktų su alyvų ekstraktu tuėtų vengti nėščiosios, taip pat kūdikį žindančios moterys. Alyvų ekstraktas yra stiprus alergenas, tad sudėtyje jo turintys parfumerijos ar namų švaros gaminiai netinka jautrios odos žmonėms.

Advertisement

~ sukūrė aguona - 1 birželio, 2015.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: