Agurklė

Bot. Vaistinė agurklė,  lot. Borago officinalis

Šeima: Boraginaceae (agurklinių)

Naudojamos dalys: žiedai, sėklos, rečiau – lapai

Ši žolelė žydi birželio-liepos mėn. Agurklę atpažinsite iš mėlynų žvaigždutės formos žiedelių ir plaukuotų stiebų. Ši dažnaAgurklės žydi biržėlio-liepos mėn. darelių gyventoja turi daug medaus, tad mielai lankoma bitučių; be to, iš jos žiedų gaunami žali dažai, o šaknyse yra alkanino, kuris nudažo vilną raudona spalva.

Vaistams žiedai, stiebai ir lapai renkami žydėjimo metu ir džiovinami gerai vėdinamoje patalpoje. Agurklės aliejus,gaunamas iš augalo sėklų, yra vienas geriausių gama-linoleninės rūgšties šaltinių (jos turi iki 24 %), todėl naudojamas medicinos tikslais.Kai kurie tyrimai rodo, kad šis aliejus yra efektyvus reumatizmo atvejais. Kaip vaistiniai augalai agurklės lapai Europos medicinos istorijoje figūruoja labai seniai. Viduramžiais vyne išmirkytų lapų ir žiedų gėrimas buvo naudojamas melancholijai išblaškyti (šių laikų medicino terminais tariant – depresijai gydyti). Romėnai vaistinės agurklės lapų ir žiedų prieš mūšį kariams įberdavo į vyną, kad šie būtų drąsesni (gal verta išmėginti prieš egzaminus ar pokalbį dėl darbo?..). Antžeminė dalis naudota kaip diuretinė priemonė, gerina medžiagų apykaitą. Lapų ir žiedų arbata siūloma kaip preparatas reumatizmo, bronchito bei peršalimo simptomams palengvinti (gleivingosios agurklės medžiagos lengvina atsikosėjimą).

Dėl agurklėje esančių gleivių ją galima vartoti kaip minkštinantį bei aptraukiantį vaistą (pvz. sudirgus virškinamąjam traktui ar odai raminti). Antpilas padeda nuo funkcinių nervų ligų, širdies neurozių, reumatinių, podagros ir kitų raumenų bei sąnarių skausmų. Gaminamas sausų žiedų antpilas (t,.y. žolelės užpilamos alkoholiu tūrio santykiu 1:20), geriamas 3-4 kartus per dieną po 1/3-1/4 stiklinės. Nuo pabrinkimų, inkstų uždegimų, reumatinių skausmų rekomenduojamas antpilas, kuriam imama 10 g žolės su žiedais (2 valgomieji šaukštai) ir užpilama stikline verdančio vandens. Laikoma 5 val. sandariai uždengtame inde, perkošiama, geriama kelias dienas po valgomą šaukštą 5-6 kartus per dieną.

Dermatologijoje agurklės turintys preparatai naudojami atopinio dermatito, psoriazės atvejais bei odos drėgmės balansui palaikyti. Odos balinimui, dėmių naikinimui tinka šviežios agurklės sultys.

Agurklė ne tik dailiai mėlynai žydėdama pagyvina prieskonių darželio estetiką; jos žiedai puikiai tinka salotoms ir troškiniams gardinti. (Norėdami pasisemti kulinarinio įkvėpimo, užmeskite akį į šiuos nuostabius pomidorų salotų bei Vasarvidžio salotų receptus). Daugiau apie agurklę vaistams ir maistui, o taip pat apie tai, kaip geriausia ją auginti – šiame straipsnelyje.Angliškai agurklė vadinama

Įdomu: Nors dabar agurklė parduodama tik kaip vaistažolinis preparatas, anksčiau ji buvo oficialus vaistas Vokietijoje, Ispanijoje, Portugalijoje, Rumunijoje, Venesueloje ir Meksikoje.

Perspėjimas: 

  • Agurklės preparatų nepatariama vartoti nėščiosioms ir maitinančioms motinoms.
  • Agurklės nereikėtų vartoti sergantiesiems kepenų ligomis, dėl potencialaus augale esančių toksiškų alkaloidų poveikio.
  • Agurklės nereikėtų vartoti sergantiesiems epilepsija, šizofrenija ir besigydantiems fenotiazino grupės preparatais.

~ sukūrė aguona - 24 birželio, 2015.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: