Jazminai

Bot. darželinis jazminas,  lot. Philadelphus coronarius

Šeima: hortenzijinių

Naudojamos dalys:  žiedai

Kas ten žydi, kas ten kvepia už kampo, tamsoje? Visiems vasaros mylėtojams pažįstamas ir artimas jazmino krūmas baltais žiedeliais! Šis paslaptingas augalas tuo magiškesnis, kad pilnai išskleidžia žiedus ir savo aromatą skleidžia tik tamsoje, o visiškai įsidienojus jo žiedų taurelės vėl pamažu susiskleidžia. Jazminų krūmai Lietuvoje pražysta stebėtinai tiksliai: apie birželio 9 d., paprastai – su ne daugiau nei 4 dienų paklaida.

Pirmiausia išsklaidykime porą kalbinių nesusipratimų, susijusių su jazmino pavadinimu. Manoma, kad pavadinimas atėjęs iš Artimųjų Rytų, kadangi persiškai yasmin reiškia „Dievo dovana“. Vis dėlto lietuviškai žodis “jazminas“ paprastai reiškia išskirtinai darželinį jazminą arba dvi kitas jam labai artimas jazminų rūšis. Painiava prasideda, kai bandome šį pavadinimą išversti į anglų kalbą – mat anglų kalbos žodis jasmin reiškia ne lietuvišką darželinį jazminą, o kiek kitokį augalą – jazminaitį (šio žiedais dažnai aromatizuojama kiniška žalioji arbata; beje, jazminaičių krūmai, nors ir pasižymi panašiomis aromaterapinėmis ir medicininėmis savybėmis kaip jazminai, priklauso kitai augalų šeimai – alyvmediniams). Jei kada prireiktų, žinokite, kad darželinis jazminas angliškai vadinamas mock-orange.

Darželinis jazminas žydiJazminas į Lietuvą atvežtas seniai ir jau ilgai puošia lietuviškus parkus, darželius, sodybas ir net daugiabučių kiemus. Nors šis augalas atkeliavo iš šiltesnių kraštų ir mėgsta saulę, Lietuvoje lengvai susitaiko ir su pavėsiu. Dirvai taip pat nėra labai reiklus, nors idealiu atveju mėgsta puveningą, purų dirvožemį. Viena puikiausių jazmino, kaip kiemų ir miestų gyventojo, savybių yra jo atsparumas dulkėms ir užterštam orui. Jazminų krūmų užtvara gali veikti kaip puikiausias blokas tarp jūsų kiemo ir judrios gatvės ar dulkančio vieškelio – žydintis draugas nuo to nenudžius ir nenusibaigs.

Nuo seno jazminų aromaterapinės procedūros naudojamos daugybei psichologinių ir fiziologinių problemų spręsti. Jazminų eterinio aliejaus aromatas, o taip pat vonios ar kompresai su jo žiedais atpalaiduoja, naikina emocinę įtampą; ramina nervus, padeda nuo depresijos; padeda nusiteikti meilei ir seksualinių problemų sprendimui; fiziškai atpalaiduoja kūną; gerina miegą; palankiai veikia ginekologinių ligų gydymą ir netgi, sakoma, palengvina gimdymo eigą (gerbiamosios gimdyvės ir pribuvėjos, kvėpinkite patalpas jazminais – nežinia, kiek stipriai padės, bet tikrai nepakenks! Tiesa, jazmino gaminiai nerekomenduojami vartoti per pirmuosius keturis nėštumo mėnesius). Kinijoje jazminaičio žiedų nuoviru praplaunamos akys, iš jų pagamintas nuostabus sirupas vartojamas nuo kosulio. Avicena rašė, kad jazminai gerai padeda nuo nervų ligų ir rekomenduodavo jį naudoti kaip tonizuojančią priemonę seniems žmonėms, o moterims – nuo strazdanų (prausti veidą žiedų nuoviru).

Jazminų natos tradiciškai “skamba“ beveik visuose kvepaluose, kurie laikomis seksualiais ir viliojančiais. Be abejo, veiksmingiausia, jei šį aromatą suteikia ne kokie nors sintetiniai junginiai, o natūralus jazminų eterinis aliejus.

Prancūzija pagarsėjusi ne vien savo vynais, bet ir… jazminų sirupais, kurie paprastai gaminami iš jazminų žiedų ekstrakto. Jungtinėse Valstijose šis prancūziškas jazminų sirupas naudojamas gaminant jazminų paplotėlius, sklindžius bei taip visų pamėgtus zefyrus. Tikri konditerijos šedevrai, kvepiantys jazminais! Prisirinkus pintinaitę jazminų žiedų, įmanoma tokio sirupo išsivirti ir namie. Pamėginkite juo pagardintais skanėstais sugundyti savo atšalusią antrąją pusę (;

~ sukūrė aguona - 24 birželio, 2015.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: