kas yra magija?

Antropologinis požiūris. Kai kurių antropologų požiūriu, magija – tai žemesnė religijos pakopa (iš kurios vėliau tikėtina, kad išsivystys vienokia ar kitokia religija). Kitų antropologų požiūriu, magija nėra nei ikireliginė tradicijos pakopa, nei viena iš religijų; anot jų, magija – tai ritualų, prietarų visuma ir kiekviena religija yra prisotinta savotiškų maginių elementų (taip taip, maginiai elementai gajūs net katalikiškose mišiose – ryškiausias to pavyzdys yra komunijos transformacija į Dievo kūną).

Mitologinis požiūris. Magija – tam tikri ritualiniai veiksmai ar žodžiai, turintys jėgą apsaugoti, transformuoti, palenkti įvykius norima linkme, atimti ar suteikti gyvybę ir t.t.

Okultistinis požiūris. Bet koks sąmoningas veiksmas, žodis ar mintis yra magija, nes turi pasėkmes (sukeltas sąmoningai, sava valia).

New Age ir Wicca požiūris. Magija yra paslaptinga, neregima ir galinga energija, kuri persmelkia ir sieja tarpusavyje visus daiktus ir gyvus padarus. Magišką energiją galima paveikti ir nukreipti norima linkme.

Inkvizicinis požiūris. Magija yra bendravimas su šėtonu bei kitomis pavojingomis dvasiomis, jų pažabojimas ir pasitelkimas saviems, dažniausiai nedoriems, tikslams; išskirtiniais atvejais – gydymui.

Ateistinis požiūris. Magija yra tai, kas egzistuoja tik knygose apie Harį Poterį.

Etnografinis požiūris. Magija yra folkloro dalis – naudingų patarimų, kaip elgtis ar nesielgti, kad aplankytų sėkmė (kitaip tariant, prietarų) ir žinių apie gydančiąsias žoles, medžius, akmenis etc. visuma. Įvairios tokios magijos rūšys būdingos atskiriems regionams ir yra ergonomiškai prisitaikiusios prie regiono, kuriame atsirado, gamtos, floros, faunos, klimato, gyventojų įpročių ir t.t.

Psichologinis požiūris. Magija yra archetipais pagrįstas, kolektyvinėje sąmonėje užkoduotas, intuityviai suvokiamas pasaulio dėsningumas. Tai būdas pasinaudojant archetipais ir simboliniais veiksmais pasiekti savo pasąmonę, kad galėtume geriau suprasti ne visai sąmoningų savo veiksmų ar pasirinkimų priežastis; pagyti nuo praeitin nugramzdintų traumų; pakeisti įsisenėjusį nekonstruktyvų savo elgesį; atsikratyti baimių; įsisąmoninti tai, ko nenorėjome priimti, ir patirti kitas dvasines transformacijas.

Galbūt kas nors pastebėjo, kad žodį Magic parašiau kaip Magick ir dabar galvoja : “šita idiotė net nemoka rašyti angliškai“. Tiesa ta, kad terminas Magick yra įvestas neatsitiktinai, o, anot Ch. Penczack’o, norint išvengti nepageidaujamų asociacijų su fokusais ir fokusininkais, kurias sukelia žodis Magic.


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: