Jonažolė

Bot. paprastoji jonažolė, lot. Hypericum perforatum

Šeima: Hypericaceae      naudojamos dalys: visas augalas

Lietuvoje auga šešios šios žolelės rūšys, dvi iš jų įrašytos į Raudonąją knygą. Liaudies medicinoje jonažolė vadinama “vaistu nuo 99 ligų“.

Tai iki 90 cm aukščio daugiametis augalas blyškiai žaliais ovalo formos lapais, kuriuose daug eterinio aliejaus. Ryškiai geltoni žiedai ilgais tamsiais kuokeliais prasiskleidžia baigiantis vasarai. Tai laukinis augalas.

Jonažolių arbata varo šlapimą, padeda atsikosėti, turi raminamą poveikį. Džiovintų lapų ir žiedų arbata gydo kosulį ir peršalimą, plaučių ligas, slopina skausmą šlapinantis, gerina kepenų veiklą, mažina jaudulį. Šviežius lapus mėnesį mirkant alyvų aliejuje, į jį pereina eterinis jonažolių aliejus. Toks vaistas gydo žaizdas, nudegimus, juo įtrinami skaudantys sąnariai, patempti raiščiai ar sausgyslės.

Tyrimai rodo, kad jonažolė yra veiksmingesnė nei placebas ir kur ir net veiksmingesnė už triciklius antidepresantus, gydant lengvą depresiją. Po gydymo jonažole paprastai pagerėja nuotaika, lengviau susitelkti.  Tiesa, pacientams, kurie geria gydytojo išrašytus antidepresantus, nerekomenduojama tuo pat metu vartoti ir Jonažolę – gali pasireikšti seratonino sindromas.

Atsargiai: jei gydotės jonažolėmis, venkite tiesioginių saulės spindulių – ši žolelė didina jautrumą jiems.

~ sukūrė aguona - 16 birželio, 2010.

3 atsakymai to “Jonažolė”

  1. Kokį kieki riekia jonažolių lapu ant kiek aliejaus ? Ir koki geriausiai aliejus tinka ?

    • Paminėta, kad alyvuojgių aliejus. O dėl kiekio – žinoma, aliejaus turi būti gerokai daugiau nei lapų, bet tiksliau negaliu pasakyti 😀 Iš akies reikėtų pamatuoti. Jei aliejų supilate į butelį su jonažolėmis, ant dugno gerokas sluoksnis žolelių turėtų būti, ne tik “dėl kvapo“

  2. ačiū

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: